Reklama

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Biblioteka XXI wieku

2012-11-19 12:00

Joanna Mielniczuk
Edycja wrocławska 17/2009

Jak pokazują ubiegłoroczne badania Biblioteki Narodowej, kontakt z książką zadeklarowało 38% Polaków. To najniższy od lat wskaźnik czytelnictwa. Dla większości tych, którzy czytają, podstawowe źródło książek stanowią biblioteki, zwłaszcza te publiczne. Na tle polskich bibliotek sytuacja wrocławskich placówek wygląda całkiem dobrze

Wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna to największa scentralizowana sieć biblioteczna w Polsce. Pod jej zarządem znajduje się dziś 51 bibliotek miejskich. MBP powstała w 2000 r. po połączeniu trzech rejonowych zarządów. Od tego czasu rozpoczęły się zmiany. Biblioteka realizuje program modernizacji sieci. W 2005 r. Rada Miejska wydała w tej sprawie uchwałę.

Miejsce, które przyciąga

Chcemy, żeby biblioteki wrocławskie były bibliotekami XXI wieku - mówi Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przestronne sale, dostęp do Internetu, oferta multimedialna - to nasze cele. Współczesna biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę czy prasę. To także lokalne centrum kultury, zwłaszcza tam, gdzie jest ona często jedyną instytucją kultury, np. na osiedlu. To miejsce, w którym spotyka się społeczność lokalna, gdzie twórcy mogą prezentować swoje dokonania.
- Otwarcie Mediateki pokazało, że biblioteka może być miejscem atrakcyjnym, miejscem, do którego ludzie będą chcieli przychodzić. Mediatekę dziennie odwiedza ok.1000 osób. Nie znam innej instytucji kultury, do której dociera tak wielu ludzi - mówi Ociepa.
Wysiłek pracowników MBP ukierunkowany jest na zmianę postrzegania biblioteki jako ciasnej, nudnej klitki, do której tylko czasami ktoś zagląda. To stereotyp, który obala coraz więcej bibliotek. We Wrocławiu powstają nowe atrakcyjne placówki, a stare są unowocześniane. Często z dwóch mniejszych powstaje jedna większa, dostosowana do potrzeb wielu grup: dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych. Na początku roku została otwarta duża biblioteka przy ul. Grabiszyńskiej. W maju rozpocznie funkcjonowanie biblioteka osiedlowa na Różance przy ul. Serbskiej. We wrześniu zostaną otwarte dwie kolejne: na pl. Grunwaldzkim (druga Mediateka) i na Maślicach.

Wrocławskie ewenementy

We Wrocławiu działa 16 Dyskusyjnych Klubów Książki. To najwięcej w całej Polsce - mówi Jolanta Grzelczyk, kierownik działu promocji. Ewenementem są też multicentra. W całej Polsce funkcjonują tylko cztery takie placówki, dwie z nich znajdują się w stolicy Dolnego Śląska. Czytelnicy mają możliwość korzystania, w ramach jednej karty bibliotecznej, ze zbiorów całej sieci bibliotek skomputeryzowanych. Na razie jest ich 11, a do końca roku dołączą jeszcze cztery.
Miejska Biblioteka Publiczna szerzy swoją działalność w dość nietypowy sposób.
- Trafiamy w takie miejsca, które z biblioteką się zazwyczaj nie kojarzą - mówi szefowa promocji. Przyciągamy czytelników na koncertach i w tramwaju. Na początku maja na dworcu kolejowym będziemy zachęcać ludzi do czytania, a w czerwcu w ZOO odbędzie się biblioteka plenerowa.
We wrześniu tradycyjnie już organizujemy maraton spotkań z autorami książek dla dzieci „Wokół książki”. Wtedy też zapraszamy najmłodszych na rejs statkiem po Odrze.

Reklama

Dla małych…

Oferta biblioteki jest dostosowana do potrzeb czytelników w różnym wieku. Książki, prasa, muzyka, filmy czy programy edukacyjne mogą zainteresować tak małych, jak i dużych.
- Chcemy, żeby biblioteka była miejscem, do którego przychodzą całe rodziny - mówi dyrektor MBP. Dlatego przy ul. Sztabowej urządziliśmy Bibliotekę Malucha. Jest ona przeznaczona dla małych dzieci: 2-, 3-latków.
W filii przy ul. Jesiennej od lat funkcjonuje Bajkowa Biblioteka, gdzie aktorzy z Teatru Lalek przedstawiają spektakl i uczą się z dziećmi fragmentów książek na pamięć.
Swoistą atrakcją dla najmłodszych jest noc w bibliotece, kiedy dzieci przychodzą z karimatami i śpiworami i wraz z autorami książek przygotowują program poświęcony konkretnej tematyce.
O wszystkich propozycjach skierowanych do dzieci można przeczytać na stronie internetowej www.biblioteka.wroc.pl w zakładce dla dzieci.
Specjalną ofertę rodzinną proponuje Multicentrum, gdzie w sobotę rodzice wspólnie z dziećmi uczestniczą w działaniach edukacyjnych. W ciągu tygodnia odbywają się tam spotkania dla przedszkolaków i uczniów nie tylko szkół wrocławskich.

…i dużych

- Staramy się, by biblioteki były przyjazne także temu pokoleniu, dla którego nowoczesność jest raczej przeszkodą niż zachętą, a więc pokoleniu seniorów - mówi Ociepa. Od dwóch lat uczestniczymy w programie Akademia Seniora. Stworzyliśmy pracownię komputerową, w której przygotowujemy seniorów do korzystania z nowoczesnych technologii. Tego typu działania realizujemy głównie w filii przy ul. Wyszyńskiego, ale też w szeregu innych bibliotek na wyznaczonych dyżurach. Zainteresowanie wśród tego pokolenia jest ogromne. Widać, że ludzie chcą się uczyć - mówi Andrzej Ociepa.
W kwietniu wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2008”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Polską Izbę Książki z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Nowa strategia ewangelizacyjna w Brazylii

2018-08-19 15:01

vaticannews / Fortaleza (KAI)

Kościół w Brazylii przyjął główny dokument na temat ewangelizacji. Został on wypracowany w Fortaleza podczas spotkania prezydium episkopatu z 82 biskupami północnej części tego kraju. Zebranie miało na celu stworzenie zasadniczej koncepcji ewangelizacji tego regionu Brazylii i zaciśnięcie więzi pomiędzy Krajową Konferencją Biskupów Brazylii (CNBB), a tamtejszymi diecezjami.

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Na zakończenie spotkania biskupi zatwierdzili wspólne wytyczne duszpasterskie, które zawarto w „Dokumencie z Fortalezy”. Podkreślono w nim, że Kościół musi stawać się bardziej misyjny, utożsamiać się z biednymi i brać w obronę ludzi cierpiących z powodu jakiejkolwiek opresji niezależnie od tego, czy będzie ona polityczna, ekonomiczna czy religijna. Dokument wskazuje, że Kościół w północnym rejonie Brazylii będzie zwracał więcej uwagi na realia życia tamtejszej różnorodnej społeczności, wychodząc naprzeciw nauczaniu Papieża Franciszka.

Owocem kilkudniowego spotkania 82 biskupów jest „Dokument z Fortalezy”, w którym zamieszczono konkretne wskazania dla pięciu regionów episkopatu obejmujących stany: Ceará, Alagoas, Pernambuco, Rio Grande do Norte, Paraiba, Bahia, Sergipe, Piauí i Maranhão. Najważniejszymi kwestiami, które - według wspomnianego dokumentu - stają się wyzwaniem dla Kościołów partykularnych północnowschodniej Brazylii są: poszanowanie charakterystycznych cech religijności ludowej wyrażanej przez wiernych w tamtych stanach federacji brazylijskiej, otwartość na dialog ekumeniczny, tolerancja w kontaktach międzyreligijnych.

„W żadnej innej części Brazylii religijność ludowa nie jest tak bardzo wyraźna. Poprzez nią lud w tamtym regionie uzewnętrznia swoją wiarę” - zauważa abp Murilo Kriger, pasterz prymasowskiej stolicy w Salvador, w stanie Bahia. Północno-wschodnia Brazylia posiada wiele partykularnych cech, które winny być zrozumiane i uszanowane w prowadzonej akcji ewangelizacyjnej. „Jezus nauczył nas dwóch podstawowych wartości: miłości do Boga i miłosierdzia. Każda wspólnota będzie szukać swojej rzeczywistości” - podkreślił abp Kriger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Piekary Śląskie: pielgrzymka kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

2018-08-19 21:06

ks. sk / Piekary Śląskie (KAI)

„Wdzięczność” była tematem, który zdominował piekarskie wzgórze podczas stanowej pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

www.piekary.pl

O wdzięczności mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Wdzięczność oznacza, że potrafimy dostrzec i docenić dobro, jakie otrzymujemy od Boga i od ludzi – mówił.

Szczególne podziękowania złożył rodzinom, w których kobiety odgrywają niezwykle ważną rolę. Mobilizował równocześnie pątniczki do tego, aby uczyły „dzieci i młodzież macierzyństwa przyjmującego życie i strzegącego życia; macierzyństwa rozumianego jako misja i powołanie; macierzyństwa przekazującego wiarę, wartość i kulturę oraz umiłowanie ojcowizny i ojczyzny”.

Temat rodziny przewinął się także podczas homilii w czasie Eucharystii. Wygłosił ją abp Tomasz Peta z Kazachstanu, który zwrócił uwagę, że „ostateczna walka między dobrem i złem rozegra się właśnie o świętość rodziny”.

Metropolita katowicki zauważył także, że „paleta inicjatyw rządowych i pozarządowych na rzecz umocnienia rodziny oraz jej kompleksowego wspierania (…) dają nadzieję na pomyślna przyszłość”.

Hierarcha zaapelował także o rozważenie projektu dotyczącego wprowadzenia emerytur dla kobiet, które całe swoje życie poświęciły na wychowanie dzieci. Ta wypowiedź spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony pątniczek.

W Piekarach odniesiono się także kilkakrotnie do nauczania papieża Franciszka. Abp Skworc zwrócił uwagę, że grudniowy szczyt klimatyczny jest „doskonałą okazją do jeszcze lepszego poznania nauczania papieża zawartego w encyklice „Laudato si”.

W czasie nieszporów biskup nominat Grzegorz Olszowski przytoczył natomiast papieskie nauczanie zawarte w adhortacji Gaudete et exsultate. Przypomniał, że ojciec święty przestrzega przed niebezpieczeństwami na naszej drodze do świętości. - Takimi niebezpieczeństwami są: współczesny subiektywizm, czyli „po swojemu”. Bo mnie się wydaje, że to jest tak i nie dopuszczam innej możliwości… (…). Drugie niebezpieczeństwo to współczesny pelagianizm, kiedy chcemy wszystko zrobić o własnych siłach – mówił biskup nominat.

Jednym z tematów poruszonych przez abp Tomasza Petę z Kazachstanu był walka między dobrem a złem, która trwa w sercu każdego człowieka. Wymienił także zagrożenia, „niszczące idee przewalające się przez świat, idee bezbożnictwa i braku rozumu”. Zaliczył do nich: ideologię gender, eutanazję, brak poszanowania życia od poczęcia, „prawo do aborcji”, czyli do zabicia drugiego człowieka, liberalne podejście do małżeństwa.

Podczas pielgrzymki głos zabrał także bp Tadeusz Kusy OFM, który podczas „godziny ewangelizacji” opowiadał o strasznej sytuacji panującej w ogarniętej wojną domową Republice Środkowej Afryki. Prosił także kobiety o modlitwę w intencji RŚA, zwłaszcza o dar pokoju i zakończenie walk. – Sytuacja jest tak trudna i pogmatwana, że po ludzku rozwiązać się jej nie da – stwierdził.

Szczególnym akcentem tegorocznej pielgrzymki świata żeńskiego do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej było ofiarowanie złotej róży. Komentując ten gest metropolita katowicki zauważył, że „w symbolice chrześcijańskiej róża oznacza Chrystusa, ale także doskonałość i cnoty Maryi. Tytuł Maryi „Róża Duchowna” został zatwierdzony przez Kościół jako odpowiedni do wypowiedzenia duchowego piękna Maryi, ponieważ Ona jest ikoną piękna Boga”.

W niedzielę po 15 sierpnia świat żeński archidiecezji katowickiej pielgrzymuje do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Corocznie na piekarskie wzgórze przybywa około 80 tys. kobiet. W tym roku homilię podczas pielgrzymki wygłosił abp Tomasz Peta z Kazachstanu, a głównym celebransem Eucharystii był bp Jan Kopiec z Gliwic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem