Reklama

Sklep sakralny

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Biblioteka XXI wieku

2012-11-19 12:00

Joanna Mielniczuk
Edycja wrocławska 17/2009

Jak pokazują ubiegłoroczne badania Biblioteki Narodowej, kontakt z książką zadeklarowało 38% Polaków. To najniższy od lat wskaźnik czytelnictwa. Dla większości tych, którzy czytają, podstawowe źródło książek stanowią biblioteki, zwłaszcza te publiczne. Na tle polskich bibliotek sytuacja wrocławskich placówek wygląda całkiem dobrze

Wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna to największa scentralizowana sieć biblioteczna w Polsce. Pod jej zarządem znajduje się dziś 51 bibliotek miejskich. MBP powstała w 2000 r. po połączeniu trzech rejonowych zarządów. Od tego czasu rozpoczęły się zmiany. Biblioteka realizuje program modernizacji sieci. W 2005 r. Rada Miejska wydała w tej sprawie uchwałę.

Miejsce, które przyciąga

Chcemy, żeby biblioteki wrocławskie były bibliotekami XXI wieku - mówi Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przestronne sale, dostęp do Internetu, oferta multimedialna - to nasze cele. Współczesna biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę czy prasę. To także lokalne centrum kultury, zwłaszcza tam, gdzie jest ona często jedyną instytucją kultury, np. na osiedlu. To miejsce, w którym spotyka się społeczność lokalna, gdzie twórcy mogą prezentować swoje dokonania.
- Otwarcie Mediateki pokazało, że biblioteka może być miejscem atrakcyjnym, miejscem, do którego ludzie będą chcieli przychodzić. Mediatekę dziennie odwiedza ok.1000 osób. Nie znam innej instytucji kultury, do której dociera tak wielu ludzi - mówi Ociepa.
Wysiłek pracowników MBP ukierunkowany jest na zmianę postrzegania biblioteki jako ciasnej, nudnej klitki, do której tylko czasami ktoś zagląda. To stereotyp, który obala coraz więcej bibliotek. We Wrocławiu powstają nowe atrakcyjne placówki, a stare są unowocześniane. Często z dwóch mniejszych powstaje jedna większa, dostosowana do potrzeb wielu grup: dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych. Na początku roku została otwarta duża biblioteka przy ul. Grabiszyńskiej. W maju rozpocznie funkcjonowanie biblioteka osiedlowa na Różance przy ul. Serbskiej. We wrześniu zostaną otwarte dwie kolejne: na pl. Grunwaldzkim (druga Mediateka) i na Maślicach.

Wrocławskie ewenementy

We Wrocławiu działa 16 Dyskusyjnych Klubów Książki. To najwięcej w całej Polsce - mówi Jolanta Grzelczyk, kierownik działu promocji. Ewenementem są też multicentra. W całej Polsce funkcjonują tylko cztery takie placówki, dwie z nich znajdują się w stolicy Dolnego Śląska. Czytelnicy mają możliwość korzystania, w ramach jednej karty bibliotecznej, ze zbiorów całej sieci bibliotek skomputeryzowanych. Na razie jest ich 11, a do końca roku dołączą jeszcze cztery.
Miejska Biblioteka Publiczna szerzy swoją działalność w dość nietypowy sposób.
- Trafiamy w takie miejsca, które z biblioteką się zazwyczaj nie kojarzą - mówi szefowa promocji. Przyciągamy czytelników na koncertach i w tramwaju. Na początku maja na dworcu kolejowym będziemy zachęcać ludzi do czytania, a w czerwcu w ZOO odbędzie się biblioteka plenerowa.
We wrześniu tradycyjnie już organizujemy maraton spotkań z autorami książek dla dzieci „Wokół książki”. Wtedy też zapraszamy najmłodszych na rejs statkiem po Odrze.

Reklama

Dla małych…

Oferta biblioteki jest dostosowana do potrzeb czytelników w różnym wieku. Książki, prasa, muzyka, filmy czy programy edukacyjne mogą zainteresować tak małych, jak i dużych.
- Chcemy, żeby biblioteka była miejscem, do którego przychodzą całe rodziny - mówi dyrektor MBP. Dlatego przy ul. Sztabowej urządziliśmy Bibliotekę Malucha. Jest ona przeznaczona dla małych dzieci: 2-, 3-latków.
W filii przy ul. Jesiennej od lat funkcjonuje Bajkowa Biblioteka, gdzie aktorzy z Teatru Lalek przedstawiają spektakl i uczą się z dziećmi fragmentów książek na pamięć.
Swoistą atrakcją dla najmłodszych jest noc w bibliotece, kiedy dzieci przychodzą z karimatami i śpiworami i wraz z autorami książek przygotowują program poświęcony konkretnej tematyce.
O wszystkich propozycjach skierowanych do dzieci można przeczytać na stronie internetowej www.biblioteka.wroc.pl w zakładce dla dzieci.
Specjalną ofertę rodzinną proponuje Multicentrum, gdzie w sobotę rodzice wspólnie z dziećmi uczestniczą w działaniach edukacyjnych. W ciągu tygodnia odbywają się tam spotkania dla przedszkolaków i uczniów nie tylko szkół wrocławskich.

…i dużych

- Staramy się, by biblioteki były przyjazne także temu pokoleniu, dla którego nowoczesność jest raczej przeszkodą niż zachętą, a więc pokoleniu seniorów - mówi Ociepa. Od dwóch lat uczestniczymy w programie Akademia Seniora. Stworzyliśmy pracownię komputerową, w której przygotowujemy seniorów do korzystania z nowoczesnych technologii. Tego typu działania realizujemy głównie w filii przy ul. Wyszyńskiego, ale też w szeregu innych bibliotek na wyznaczonych dyżurach. Zainteresowanie wśród tego pokolenia jest ogromne. Widać, że ludzie chcą się uczyć - mówi Andrzej Ociepa.
W kwietniu wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2008”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Polską Izbę Książki z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

„W Tobie moc” - płyta zespołu 77fm

2018-10-13 12:33

Renata Lis

3 października br. staraniem Wydawnictwa Edycji Paulińskiej ukazał się debiutancki krążek częstochowskiego zespołu ewangelizacyjnego 77fm zatytułowany „W Tobie moc”.

Krzysztof Świtalski

Płyta zawiera 14 piosenek spiętych jedną wspólną myślą - wybrzmiewa w nich nieustanne odniesienie do Miłości, tęsknota za Miłością, poszukiwanie Miłości, którą jest Bóg.

Jak sami piszą: „Płyta jest skierowana do wszystkich, którym czasami brakuje mocy, którzy czują się słabi i potrzebują wsparcia. Teksty, zaczerpnięte z Biblii i z życia, podobne są do codziennych nastrojów ludzkich, czasem radosne, czasem refleksyjne, czasem są wołaniem o Bożą uwagę, a czasem jedynie tęsknym westchnieniem do Boga. Muzyka, która pojawiła się w sercach autorów, a później wybrzmiała na strunach, klawiszach i smyczkach emanuje prostotą - tak, aby każdy mógł je zaśpiewać, rytmy - od spokojnych ballad po taneczne latino”.

Głównym celem zespołu jest niesienie dobrej nowiny o Jezusie, zaś nazwa nawiązuje do biblijnego nakazu przebaczania bliźniemu. „Wierzymy, że Pan Bóg każdego dnia uzdalnia nas do Miłości i Miłosierdzia. On powiedział: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy przebacz bliźniemu swemu Mt 18, 22”.

77fm znane jest dobrze mieszkańcom Częstochowy i okolic. Od kilku lat są gospodarzami cyklicznych koncertów „Ja Jestem” organizowanych w Boże Ciało na Placu Biegańskiego w Częstochowie oraz wieczorów uwielbienia. Zespół 77fm jest laureatem nagrody publiczności „marka częstochowskie – lubię TO!”

Patronat honorowy nad zespołem sprawuje pasterz archidiecezji abp Wacław Depo.

KUP PŁYTĘ 

https://m.edycja.pl/produkty/multimedia/muzyka/tobie-moc-piesni-uwielbienia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Turniej sportowy w Drezdenku

2018-10-15 12:07

ks. Adam Wójcicki

Parafia Przemienienia Pańskiego w Drezdenku w niedzielę 14 października po raz pierwszy zorganizowała I rodzinny turniej w tenisa stołowego dla dzieci oraz rodziców.

Archiwum autora
W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe

Rozgrywki sportowe rozpoczęły się o godz. 14:00 wspólną modlitwą. W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe. Było wiele emocji, radości i walki sportowej w pocie czoła. Wszyscy świetnie się bawili. Po trzech godzinach zaciętych rozgrywek wyłoniono najlepszych. Tak naprawdę wygrał każdy, ponieważ podstawową ideą turnieju była wspólna i świetna zabawa w gronie rodzinnym i przyjaciół. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Zobacz zdjęcia: I rodzinny turniej w tenisa stołowego dla dzieci oraz rodziców w Drezdenku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem