Reklama

Sklep sakralny

Z Kroniki Nawiedzenia

2012-11-19 12:00

Andrzej Zych
Edycja sandomierska 17/2009

Słowa Akatystu „Witaj, Łaski Dowodzie Jasny” towarzyszące Świętemu Wizerunkowi Nawiedzenia, rozbrzmiewające z wielką mocą po obszarze diecezji, zapoczątkowały pisanie historii spotkań z Matką w kolejnym dekanacie - Tarnobrzegu Północy.

Tarnobrzeg-Dzików, 28 marca

Z parafii Ojców Dominikanów - opiekunów Matki Bożej Dzikowskiej - samochód-kaplica przejechał do parafii Miłosierdzia Bożego na tarnobrzeskim Dzikowie. Wprawdzie wiosenna aura mocno kaprysiła w tych dniach, ale serca mieszkańców Dzikowa gorące, szeroko otworzyły się dla Matki - „Jasnego Dowodu Łaski”, którą przyniosła ze sobą. Witana przez ks. prał. dr. Zbigniewa Towarka spoglądała z matczyną miłością na szpaler strażaków ustawiony pośrodku kościoła, na młodzież, dzieci, rodziców, starszych, na wszystkich, którzy wcześniej długimi godzinami przygotowywali trasę przejazdu. Wieczorne godziny rozświetlała droga z gęsto poustawianych lampionów, prowadząca prosto do miejsca żarliwej i nieustannej modlitwy, której ani późne nocne godziny nie przeszkadzały, ani padający deszcz i zimny wiatr. Matka Miłosierdzia w parafii Miłosierdzia Bożego rozgościła się, by młodą stosunkowo wspólnotę poprowadzić prosto do swojego Syna - takim właśnie pragnieniem w akcie zawierzenia Ją pożegnano.

Zakrzów, Sielec, 29 marca

Parafia Nawiedzenia w Zakrzowie wraz z Sielcem, któremu św. Jacek patronuje, wyszła na spotkanie z Matką. Ks. kan. Jan Kaszewicz już wcześniej przygotowywał modlitwą codzienną swoich parafian do przeżycia tego wydarzenia, które w tym miejscu, w corocznym odpuście parafialnym przybiera szczególne wymiary. Z wysokości ołtarza spogląda tutaj codziennie zadziwienie i radość Elżbiety, wypowiadającej „a skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?” i w zadziwienie serc mieszkańców Zakrzowa i Sielca trafia jedyna właściwa odpowiedź: Łaski to jasny dowód i matczyne zatroskanie, które w codzienności wszystkich pragnie przychodzić z pomocą i obroną. Rozpalone misyjnymi naukami prowadzonymi przez ks. Antoniego Saneckiego i spowiedzią przed nawiedzeniem serca na „łaski dowód” szeroko się otwarły. Godziny biegły za szybko, bo tyle się chciało Matce powiedzieć, a doba Nawiedzenia z niecałych dwudziestu czterech złożona, więc przez cały czas trwania spotkania mury zakrzowskiej świątyni wypełniały się serdecznymi westchnieniami.

Reklama

Wielowieś, 30 marca

Miejsce to uświęcone śladami Matki Kolumby Białeckiej, której córki w cieniu parafialnej świątyni codziennie napełniają Wielowieś i okolice ideałami dominikańskiego zawołania „przemodlone, innym przekazać”. Od Sandomierza aż po Sielec, Wielowieś bogatymi dekoracjami Matce drogę torowała, a w kościele, razem z ks. kan. Andrzejem Jaworskim - proboszczem - żarliwą modlitwą wypełniała czas spotkania. Barwne stroje najmłodszych mieszkańców mieszały się ze słowami powitań, gorącymi „Zdrowaś” szeptanymi aż do wtorkowego popołudnia. „O nikim nie zapomniano - mówi z podziwem pani Zofia - i dla chorych był czas i dla dzieci, dla rodzin. Wszystkich Matka Boża chciała przygarnąć do serca. To jakże nie dziękować Panu Bogu za taki cud”.

Sobów, 31 marca

A cud chciał się powtórzyć i w Sobowie, gdzie już od rana na spotkanie z Matką czekali. Wyszli zaraz po godz. 16 z kościoła razem z ks. Andrzejem Maczugą, żeby Matkę w progach parafii przywitać. Patrzyli z miłością i tyloma nadziejami, gdy z samochodu-kaplicy wysuwał się Święty Wizerunek Nawiedzenia przejęty przez kapłanów, a potem strażaków, młodzież, matki, ojców, by w świątyni na przygotowanym poczesnym miejscu Matkę pośród siebie posadzić i godzinami z Nią rozmawiać. Sekrety serc, jak wota na Jasnej Górze, pozawieszać na matczynym spojrzeniu i w Jej zaproszenie „uczyńcie wszystko, co mówi wam mój Syn” mądrzej, na nowo się wsłuchać.

Imieniny św. Jacka w Gidlach

2018-08-20 08:08

Sławomir Błaut

W sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej u Ojców Dominikanów w Gidlach odprawiono 19 sierpnia o godz. 12.00 Mszę św. odpustową pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego i z udziałem m.in. gospodarza miejsca – o. Andrzeja Konopki OP, przeora Klasztoru Dominikanów Gidlach. Odpust obchodzono w pierwszą niedzielę po 17 sierpnia – liturgicznym wspomnieniu św. Jacka.

Sławomir Błaut

W kazaniu podczas Mszy św. bp Andrzej Przybylski mówił m.in. o tym, że każdy z nas – jak św. Jacek – jest stworzony do świętości, tylko trzeba do tego dążyć każdego dnia i w każdej minucie życia. Nie można poddawać się złu i zamykać sobie drogi do nieba. Podkreślił także, że nasz naród, mimo że jest ochrzczony, potrzebuje ewangelizacji.

Zobacz zdjęcia: Imieniny św. Jacka w Gidlach

Zgodnie z tradycją bp Andrzej Przybylski poświęcił kłosy pszenicy, które rozdano wiernym po Mszy św. Są one symbolem Słowa Bożego, które św. Jacek głosił na polskiej ziemi. Na Mszy św. odpustowej obecni byli młodzi dominikanie, którzy niedawno złożyli śluby zakonne. Uświetnili oni uroczystość pięknym śpiewem.

Druga część odpustu przypada 26 sierpnia. Po nabożeństwach tego dnia odbędzie się specjalne błogosławieństwo dzieci. Natomiast 28 sierpnia przypada rocznica koronacji słynącej łaskami figurki Maryi; po Mszy św. o godz. 17.30 przejdzie tradycyjna procesja dziękczynna do kaplicy koronacji Matki Bożej Gidelskiej na znajdującą się za klasztorem Złotą Górkę, gdzie w 1923 r. odbyła się koronacja. Tegoroczna uroczystość rozpoczyna przygotowania do jubileuszu 100-lecia koronacji Matki Bożej Gidelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Auto papieża Jana Pawła II wystawione na aukcję w USA

2018-08-20 16:03

ts / Auburn (KAI)

Dom aukcyjny RM Sotheby’s w USA wystawia na aukcję starego Forda Escorta, którego właścicielem był papież Jan Paweł II. Dokumenty potwierdzają, że prywatnym właścicielem niemieckiego auta rocznik 1976 był Karol Wojtyła, w tamtym czasie arcybiskup krakowski. Gdy w 1978 r. został wybrany papieżem, auto przez kilka lat stało w Rzymie. Teraz zostanie wystawione na aukcji w Auburn w dniach 30 sierpnia - 2 września i zmieni właściciela za 150 tys. - 300 tys. dolarów.

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA zwraca uwagę, że srebrny Ford nie po raz pierwszy wystawiony jest na aukcję. W połowie lat 90. wystawił go Watykan, a pozyskane pieniądze zostały przekazane na cele dobroczynne; później auto jeszcze raz zmieniło właściciela. Ostatnio papieski pojazd był ozdobą kolekcji aut amerykańskiego adwokata Johna O’Quinna, który w 2009 r. zginął w wypadku drogowym.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży papieskiego Forda dom aukcyjny RM Sotheby’s przekaże na działalność dobroczynną Fundacji O’Quinna, wspierającej projekty użyteczności publicznej w jego rodzinnym Houston.

Kard. Karol Wojtyła korzystał ze swego auta podczas pobytów w Rzymie. Tym samochodem ówczesny arcybiskup krakowski udał się w 1978 r. na konklawe, na którym został wybrany papieżem. Później już nim nie jeździł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem