Reklama

Z Kroniki Nawiedzenia

2012-11-19 12:00

Andrzej Zych
Edycja sandomierska 17/2009

Słowa Akatystu „Witaj, Łaski Dowodzie Jasny” towarzyszące Świętemu Wizerunkowi Nawiedzenia, rozbrzmiewające z wielką mocą po obszarze diecezji, zapoczątkowały pisanie historii spotkań z Matką w kolejnym dekanacie - Tarnobrzegu Północy.

Tarnobrzeg-Dzików, 28 marca

Z parafii Ojców Dominikanów - opiekunów Matki Bożej Dzikowskiej - samochód-kaplica przejechał do parafii Miłosierdzia Bożego na tarnobrzeskim Dzikowie. Wprawdzie wiosenna aura mocno kaprysiła w tych dniach, ale serca mieszkańców Dzikowa gorące, szeroko otworzyły się dla Matki - „Jasnego Dowodu Łaski”, którą przyniosła ze sobą. Witana przez ks. prał. dr. Zbigniewa Towarka spoglądała z matczyną miłością na szpaler strażaków ustawiony pośrodku kościoła, na młodzież, dzieci, rodziców, starszych, na wszystkich, którzy wcześniej długimi godzinami przygotowywali trasę przejazdu. Wieczorne godziny rozświetlała droga z gęsto poustawianych lampionów, prowadząca prosto do miejsca żarliwej i nieustannej modlitwy, której ani późne nocne godziny nie przeszkadzały, ani padający deszcz i zimny wiatr. Matka Miłosierdzia w parafii Miłosierdzia Bożego rozgościła się, by młodą stosunkowo wspólnotę poprowadzić prosto do swojego Syna - takim właśnie pragnieniem w akcie zawierzenia Ją pożegnano.

Zakrzów, Sielec, 29 marca

Parafia Nawiedzenia w Zakrzowie wraz z Sielcem, któremu św. Jacek patronuje, wyszła na spotkanie z Matką. Ks. kan. Jan Kaszewicz już wcześniej przygotowywał modlitwą codzienną swoich parafian do przeżycia tego wydarzenia, które w tym miejscu, w corocznym odpuście parafialnym przybiera szczególne wymiary. Z wysokości ołtarza spogląda tutaj codziennie zadziwienie i radość Elżbiety, wypowiadającej „a skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?” i w zadziwienie serc mieszkańców Zakrzowa i Sielca trafia jedyna właściwa odpowiedź: Łaski to jasny dowód i matczyne zatroskanie, które w codzienności wszystkich pragnie przychodzić z pomocą i obroną. Rozpalone misyjnymi naukami prowadzonymi przez ks. Antoniego Saneckiego i spowiedzią przed nawiedzeniem serca na „łaski dowód” szeroko się otwarły. Godziny biegły za szybko, bo tyle się chciało Matce powiedzieć, a doba Nawiedzenia z niecałych dwudziestu czterech złożona, więc przez cały czas trwania spotkania mury zakrzowskiej świątyni wypełniały się serdecznymi westchnieniami.

Reklama

Wielowieś, 30 marca

Miejsce to uświęcone śladami Matki Kolumby Białeckiej, której córki w cieniu parafialnej świątyni codziennie napełniają Wielowieś i okolice ideałami dominikańskiego zawołania „przemodlone, innym przekazać”. Od Sandomierza aż po Sielec, Wielowieś bogatymi dekoracjami Matce drogę torowała, a w kościele, razem z ks. kan. Andrzejem Jaworskim - proboszczem - żarliwą modlitwą wypełniała czas spotkania. Barwne stroje najmłodszych mieszkańców mieszały się ze słowami powitań, gorącymi „Zdrowaś” szeptanymi aż do wtorkowego popołudnia. „O nikim nie zapomniano - mówi z podziwem pani Zofia - i dla chorych był czas i dla dzieci, dla rodzin. Wszystkich Matka Boża chciała przygarnąć do serca. To jakże nie dziękować Panu Bogu za taki cud”.

Sobów, 31 marca

A cud chciał się powtórzyć i w Sobowie, gdzie już od rana na spotkanie z Matką czekali. Wyszli zaraz po godz. 16 z kościoła razem z ks. Andrzejem Maczugą, żeby Matkę w progach parafii przywitać. Patrzyli z miłością i tyloma nadziejami, gdy z samochodu-kaplicy wysuwał się Święty Wizerunek Nawiedzenia przejęty przez kapłanów, a potem strażaków, młodzież, matki, ojców, by w świątyni na przygotowanym poczesnym miejscu Matkę pośród siebie posadzić i godzinami z Nią rozmawiać. Sekrety serc, jak wota na Jasnej Górze, pozawieszać na matczynym spojrzeniu i w Jej zaproszenie „uczyńcie wszystko, co mówi wam mój Syn” mądrzej, na nowo się wsłuchać.

Premier RP weźmie udział w ŚDM w Panamie?

2019-01-17 18:43

azr (KAI) / Panama City

Podczas konferencji prasowej przed ŚDM w Panamie organizatorzy zapowiedzieli, że wśród przedstawicieli państw, którzy wezmą udział w ŚDM będzie obecny także premier Polski.

Grzegorz Gałązka
Premier Mateusz Morawiecki

Informacja nie została na razie skomentowana przez polskie władze. Udział w ŚDM potwierdziło co najmniej 3,5 tys. Polaków, którzy uczestniczą obecnie w Dniach w Diecezjach na terenie całej Panamy. Stanowią oni najliczniejszą grupę z Europy, a ich obecność uważnie śledzą lokalne media. Pielgrzymom towarzysz 12 polskich biskupów i ok. 200 księży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji

2019-01-18 07:36

Jeśli w twoim życiu Bóg jest nieobecny, albo nie jesteś pewny swojej relacji z Nim – zachęcamy Cię do uczestnictwa w Szkole Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła. Zapraszamy również tych wszystkich, którzy chcą wzrastać w dojrzałości chrześcijańskiej. Szkoła daje możliwość stałej formacji zarówno osobom indywidualnym, jak i całym wspólnotom.

Najbliższą sesję Szkoły zaplanowano na 22-24 lutego. Stopień „0” pozwoli ci, ufamy, poznać żywego Chrystusa i doświadczyć nowego życia w Nim. Na kolejnych stopniach będziemy mówić o tym, jak rozpoznać Bożą wolę dla swojego życia (stopień „1”), a także w jaki sposób dać się poprowadzić Panu na drodze ku pełni wolności (stopień „2”).

Zimowa sesja Szkoły odbędzie się w Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu (pl. Darowskiej 1). W programie przewidziano: Eucharystię, modlitwy medytacyjne i uwielbieniowe, interesujące konferencje, dyskusje przy kawie. Nie powinno zabraknąć również dobrego humoru.

Strona Szkoły: www.szkolazycia.info

Strona na FB: www.facebook.com/szkolazycia

Strona filii w Wałbrzychu na FB: https://www.facebook.com/szkolazyciawalbrzych

Koszt

25,0 zł (dzieci, uczniowie i studenci) lub 50,0 zł (dorośli). Cena obejmuje koszty organizacyjne oraz posiłki: w piątek kolację, w sobotę obiad i kolację, w niedzielę obiad.

Zapewniamy opiekę nad dziećmi od 3 roku życia.

Zgłoszenia

Formularz (preferowany sposób zgłoszeń): https://goo.gl/forms/shTOHgYfgxjGS3B83

Mail: szkolazyciawalbrzych@gmail.com

Telefon: 792-218-607

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem