Reklama

Cuda dzieją się po cichu

Rozpoczynamy Tydzień Biblijny

2012-11-19 12:00

Z ks. dr. Sławomirem Stasiakiem, moderatorem diecezjalnym Dzieła Biblijnego rozmawiała Monika Łukaszów
Edycja legnicka 17/2009

26 kwietnia br. rozpoczyna się I Ogólnopolski Tydzień Biblijny.

Monika Łukaszów: - Skąd taki pomysł, żeby właśnie w Legnicy zorganizować I Ogólnopolski Tydzień Biblijny?

Ks. dr Sławomir Stasiak: - Inicjatywa właściwie pojawiła się już dwa lata temu, kiedy Ksiądz Biskup powołał do istnienia struktury Dzieła Biblijnego w diecezji legnickiej. Wtedy wystąpiliśmy z wnioskiem o ustanowienie III niedzieli wielkanocnej Niedzielą Biblijną. Rok później rozszerzyliśmy tę inicjatywę na cały tydzień. Następnie w kręgach moderatorów z różnych diecezji, pod przewodnictwem księdza moderatora generalnego ks. Witczyka, postanowiliśmy, że będziemy promowali III tydzień wielkanocny jako Tydzień Biblijny w Kościele w Polsce. I udało się. W tym roku rzeczywiście wspólnymi siłami udało się nam przygotować materiały na taki tydzień. Materiały właściwie są skierowane do każdego moderatora, który chciałby zainicjować Tydzień Biblijny w swojej diecezji. Chcemy, żeby inicjatywa ogólnopolska przeniosła się również na grunt naszej diecezji.

- Jaki jest cel Tygodnia Biblijnego?

- Myślę, że cel jest programowo założony już w statucie Dzieła Biblijnego, pod którego patronatem odbywa się Tydzień Biblijny. Mianowicie, propagowanie szeroko pojętej kultury biblijnej. Zatem zachęcenie do tego, aby wszyscy czytali Pismo Święte, żeby zainteresowali się Pismem Świętym. Stąd te najróżniejsze inicjatywy, które podejmujemy w skali ogólnokrajowej, jak również diecezjalnej.

- Często, żeby to Pismo Święte wyciągnąć z półki, odkurzyć i zajrzeć….

- Właśnie, to jest cel, żeby odnaleźć Pismo Święte. Myślę, że w domach ludzi wierzących Pismo Święte jest. Może nie zawsze wiemy gdzie, ale wiemy, że jest. I gdy się je odnajdzie może zaczniemy czytać.
Dzięki takim spotkaniom, dzięki tej inicjatywie, którą podejmujemy, rekolekcjom biblijnym, które w naszej diecezji już od kilku lat przeprowadzamy, chcemy zainteresować ludzi Pismem Świętym. Nie jest ono tylko jedną z ksiąg, które stoją na półce, ale jest księgą zawierającą żywe słowo Boga.

- Co przygotowali organizatorzy w ramach Tygodnia Biblijnego?

- Przede wszystkim przygotowali pierwszy zeszyt „Przeglądu Biblijnego”, który zawiera dość szeroki materiał o charakterze zarówno katechetycznym, homiletycznym jak i formacyjnym. „Przegląd Biblijny” jest właściwie biuletynem Dzieła Biblijnego.
Myślę, że rzeczą interesującą, którą możemy zaproponować uczestnikom, jest materiał do maratonu biblijnego oraz krąg biblijny, który można przeprowadzać w rodzinach.
Do zeszytu dołączyliśmy płytę CD, która zawiera pięć prezentacji dotyczących osoby św. Pawła.

- Będzie również wystawa grafik biblijnych?

- Wystawa grafik biblijnych jest to inicjatywa, która pojawiła się nie tylko w kręgach Dzieła Biblijnego. Zachęcała nas do tego Barbara Skoczylas-Stadnik, pracownik muzeum w Kamiennej Górze. I właśnie z tego muzeum jak i z muzeum w Jaworze zaczerpnęliśmy grafiki. Oczywiście, nie będą to oryginalne grafiki, bo nie możemy sobie pozwolić, aby uszkodzić tak cenne dokumenty, ale będą to ich wierne kopie.
Wystawy będą miały miejsce w Jeleniej Górze w parafii Matki Bożej Miłosierdzia oraz w Seminarium Duchownym w Legnicy.

- Kiedy rozpoczyna się Tydzień Biblijny i czy będzie uroczyste rozpoczęcie?

- Tydzień Biblijny rozpoczyna się w III niedzielę wielkanocną, a więc 26 kwietnia, uroczystym nabożeństwem Słowa Bożego w katedrze legnickiej o godz. 17.00. Zakończy maratonem biblijnym w sobotę przed IV niedzielą wielkanocną, który będzie miał miejsce w kościele św. Jacka w Legnicy. Będzie to - poprzedzone krótkim wstępem - czytanie Listów św. Pawła w godz. od 9.30 do 15.00

- Czy znaleźli się chętni do czytania Pisma Świętego?

- Chętni już są. Młodzież akademicka z naszych legnickich uczelni dopytuje się o ten maraton, członkowie Dzieła Biblijnego, jak również katecheci zgłaszają swój udział do czytania Listów św. Pawła w ramach maratonu. Ale zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się do udziału w tym biblijnym maratonie. Przygotowana jest lista i tam można wpisać się na określaną godzinę, o której komu będzie wygodnie.

- Każdy dostanie wybrany fragment Pisma Świętego do czytania?

- Nie, to będzie czytanie bez przygotowania. Więc tam gdzie poprzednik skończy, następny zaczyna. Zatem nie będzie to jakieś przygotowane artystycznie czytanie. Będzie to po prostu lektura Pisma Świętego.

Chętnych do wzięcia udziału w maratonie biblijnym prosimy o zgłoszenie osobiście u moderatora diecezjalnego Dzieła Biblijnego, ks. dra Sławomira Stasiaka, bądź drogą elektroniczną na adres moderatora diecezjalnego: gimel@poczta.onet.pl.

USA: subkultura homoseksualna źródłem spustoszenia w Kościele

2018-08-19 18:36

st (KAI/CNA) / Madison

Zdaniem biskupa Roberta Morlino Kościół katolicki musi się odnowić, aby nazwać grzech po imieniu i go odrzucić, oraz przyznać, że kultura homoseksualna wśród niektórych duchownych wyrządziła jemu wielką szkodę. Ordynariusz diecezji Madison, w stanie Wisconsin reagując na doniesienia medialne, które pojawiły się w minionych dniach, wezwał katolików, aby podjęli akty zadośćuczynienia za grzechy diakonów, kapłanów i biskupów.

geralt/pixabay.com

W liście pasterskim wydanym 18 sierpnia bp Morlino zwrócił uwagę, że zbyt długo pomniejszano rzeczywistość grzechu - „nie uznaliśmy grzechu za grzech - i usprawiedliwialiśmy grzech w imię błędnego pojęcia miłosierdzia. Pragnąc być otwartymi na świat, zbyt chętnie porzucaliśmy Drogę, Prawdę i Życie” – napisał amerykański hierarcha. Zauważył, że często oferowano ludziom pozory miłosierdzia i ludzkiego pocieszenia. Wskazał, że w Kościele jedynym miejscem na grzech jest konfesjonał.

Odnosząc się do raportu z Pensylwanii oraz doniesień o zarzutach podnoszonych przeciw emerytowanemu arcybiskupowi Waszyngtonu, Theodor’owi McCarrickowi, ordynariusz diecezji Madison prosi ofiary, które przez wiele lat znosiły i nadal znoszą cierpienia z powodu tych przestępstw o przebaczenie. Zwraca uwagę, że zdecydowana większość tych dewiacji miała charakter homoseksualny, dotyczyła także propozycji składanych przez księży, biskupów i kardynałów. „Mówimy o aktach i działaniach, które nie tylko są pogwałceniem świętych przyrzeczeń złożonych przez te osoby, krótko mówiąc, świętokradztwem, ale które naruszają także naturalne prawo moralne obowiązujące wszystkich. Nazywanie tego czymkolwiek innym byłoby oszustwem i ignorowaniem dalej tego problemu” – pisze amerykański hierarcha.

Bp Morlino zauważa, że podjęto wiele starań, aby oddzielić akty, które należą do kategorii akceptowanych obecnie kulturowo aktów homoseksualnych, od publicznie godnych ubolewania aktów pedofilii. Mówiono wyłącznie o problemie pedofilii - pomimo oczywistych dowodów, że chodzi o aktywność homoseksualną. Dodał, że Kościół nie akceptuje ani aktów pedofilii, ani aktów homoseksualnych, ani też aktów seksualnych poza małżeństwem. Przypomniał, że homoseksualistów nie można święcić na kapłanów. Zachęcił księży, by przeżywali swoje kapłaństwo jako świętą posługę, jako ludzie czyści i szczęśliwi. Wezwał seminarzystów, by natychmiast powiadamiali go o ewentualnych przypadkach molestowania seksualnego. „Zajmę się tym szybko i energicznie. Nie będę tego tolerował w mojej diecezji ani w żadnym innym miejscu, gdzie posyłam ludzi do formacji” – napisał. Zwrócił się również do księży, aby powiadomili go o molestowaniu lub niemoralności seksualnej, gdyby się o nich dowiedzieli.

Ordynariusz diecezji Madison poprosił katolików świeckich, by informowali go o wszelkich przypadkach molestowania przez osoby duchowne i pomogli w zwalczaniu postaw niemoralnych. Biskup zakończył swój list wezwaniem do świętości i modlitwy. „Proszę was wszystkich, abyście przyłączyli się do mnie i całego duchowieństwa diecezji Madison w podejmowaniu publicznych i prywatnych aktów zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie grzechy deprawacji seksualnej, popełniane przez członków kleru i episkopatu”- napisał. Dodał, że będzie sprawował Mszę św. w intencji zadośćuczynienia za te grzechy, a w dniach 19, 21 i 22 września będzie pościł w tych intencjach. Przypomniał, że „Ten rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Piekary Śląskie: pielgrzymka kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

2018-08-19 21:06

ks. sk / Piekary Śląskie (KAI)

„Wdzięczność” była tematem, który zdominował piekarskie wzgórze podczas stanowej pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

www.piekary.pl

O wdzięczności mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Wdzięczność oznacza, że potrafimy dostrzec i docenić dobro, jakie otrzymujemy od Boga i od ludzi – mówił.

Szczególne podziękowania złożył rodzinom, w których kobiety odgrywają niezwykle ważną rolę. Mobilizował równocześnie pątniczki do tego, aby uczyły „dzieci i młodzież macierzyństwa przyjmującego życie i strzegącego życia; macierzyństwa rozumianego jako misja i powołanie; macierzyństwa przekazującego wiarę, wartość i kulturę oraz umiłowanie ojcowizny i ojczyzny”.

Temat rodziny przewinął się także podczas homilii w czasie Eucharystii. Wygłosił ją abp Tomasz Peta z Kazachstanu, który zwrócił uwagę, że „ostateczna walka między dobrem i złem rozegra się właśnie o świętość rodziny”.

Metropolita katowicki zauważył także, że „paleta inicjatyw rządowych i pozarządowych na rzecz umocnienia rodziny oraz jej kompleksowego wspierania (…) dają nadzieję na pomyślna przyszłość”.

Hierarcha zaapelował także o rozważenie projektu dotyczącego wprowadzenia emerytur dla kobiet, które całe swoje życie poświęciły na wychowanie dzieci. Ta wypowiedź spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony pątniczek.

W Piekarach odniesiono się także kilkakrotnie do nauczania papieża Franciszka. Abp Skworc zwrócił uwagę, że grudniowy szczyt klimatyczny jest „doskonałą okazją do jeszcze lepszego poznania nauczania papieża zawartego w encyklice „Laudato si”.

W czasie nieszporów biskup nominat Grzegorz Olszowski przytoczył natomiast papieskie nauczanie zawarte w adhortacji Gaudete et exsultate. Przypomniał, że ojciec święty przestrzega przed niebezpieczeństwami na naszej drodze do świętości. - Takimi niebezpieczeństwami są: współczesny subiektywizm, czyli „po swojemu”. Bo mnie się wydaje, że to jest tak i nie dopuszczam innej możliwości… (…). Drugie niebezpieczeństwo to współczesny pelagianizm, kiedy chcemy wszystko zrobić o własnych siłach – mówił biskup nominat.

Jednym z tematów poruszonych przez abp Tomasza Petę z Kazachstanu był walka między dobrem a złem, która trwa w sercu każdego człowieka. Wymienił także zagrożenia, „niszczące idee przewalające się przez świat, idee bezbożnictwa i braku rozumu”. Zaliczył do nich: ideologię gender, eutanazję, brak poszanowania życia od poczęcia, „prawo do aborcji”, czyli do zabicia drugiego człowieka, liberalne podejście do małżeństwa.

Podczas pielgrzymki głos zabrał także bp Tadeusz Kusy OFM, który podczas „godziny ewangelizacji” opowiadał o strasznej sytuacji panującej w ogarniętej wojną domową Republice Środkowej Afryki. Prosił także kobiety o modlitwę w intencji RŚA, zwłaszcza o dar pokoju i zakończenie walk. – Sytuacja jest tak trudna i pogmatwana, że po ludzku rozwiązać się jej nie da – stwierdził.

Szczególnym akcentem tegorocznej pielgrzymki świata żeńskiego do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej było ofiarowanie złotej róży. Komentując ten gest metropolita katowicki zauważył, że „w symbolice chrześcijańskiej róża oznacza Chrystusa, ale także doskonałość i cnoty Maryi. Tytuł Maryi „Róża Duchowna” został zatwierdzony przez Kościół jako odpowiedni do wypowiedzenia duchowego piękna Maryi, ponieważ Ona jest ikoną piękna Boga”.

W niedzielę po 15 sierpnia świat żeński archidiecezji katowickiej pielgrzymuje do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Corocznie na piekarskie wzgórze przybywa około 80 tys. kobiet. W tym roku homilię podczas pielgrzymki wygłosił abp Tomasz Peta z Kazachstanu, a głównym celebransem Eucharystii był bp Jan Kopiec z Gliwic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem