Reklama

Młodzi dla środowiska

Rozpoczynamy Tydzień Biblijny

2012-11-19 12:00

Z ks. dr. Sławomirem Stasiakiem, moderatorem diecezjalnym Dzieła Biblijnego rozmawiała Monika Łukaszów
Edycja legnicka 17/2009

26 kwietnia br. rozpoczyna się I Ogólnopolski Tydzień Biblijny.

Monika Łukaszów: - Skąd taki pomysł, żeby właśnie w Legnicy zorganizować I Ogólnopolski Tydzień Biblijny?

Ks. dr Sławomir Stasiak: - Inicjatywa właściwie pojawiła się już dwa lata temu, kiedy Ksiądz Biskup powołał do istnienia struktury Dzieła Biblijnego w diecezji legnickiej. Wtedy wystąpiliśmy z wnioskiem o ustanowienie III niedzieli wielkanocnej Niedzielą Biblijną. Rok później rozszerzyliśmy tę inicjatywę na cały tydzień. Następnie w kręgach moderatorów z różnych diecezji, pod przewodnictwem księdza moderatora generalnego ks. Witczyka, postanowiliśmy, że będziemy promowali III tydzień wielkanocny jako Tydzień Biblijny w Kościele w Polsce. I udało się. W tym roku rzeczywiście wspólnymi siłami udało się nam przygotować materiały na taki tydzień. Materiały właściwie są skierowane do każdego moderatora, który chciałby zainicjować Tydzień Biblijny w swojej diecezji. Chcemy, żeby inicjatywa ogólnopolska przeniosła się również na grunt naszej diecezji.

- Jaki jest cel Tygodnia Biblijnego?

- Myślę, że cel jest programowo założony już w statucie Dzieła Biblijnego, pod którego patronatem odbywa się Tydzień Biblijny. Mianowicie, propagowanie szeroko pojętej kultury biblijnej. Zatem zachęcenie do tego, aby wszyscy czytali Pismo Święte, żeby zainteresowali się Pismem Świętym. Stąd te najróżniejsze inicjatywy, które podejmujemy w skali ogólnokrajowej, jak również diecezjalnej.

- Często, żeby to Pismo Święte wyciągnąć z półki, odkurzyć i zajrzeć….

- Właśnie, to jest cel, żeby odnaleźć Pismo Święte. Myślę, że w domach ludzi wierzących Pismo Święte jest. Może nie zawsze wiemy gdzie, ale wiemy, że jest. I gdy się je odnajdzie może zaczniemy czytać.
Dzięki takim spotkaniom, dzięki tej inicjatywie, którą podejmujemy, rekolekcjom biblijnym, które w naszej diecezji już od kilku lat przeprowadzamy, chcemy zainteresować ludzi Pismem Świętym. Nie jest ono tylko jedną z ksiąg, które stoją na półce, ale jest księgą zawierającą żywe słowo Boga.

- Co przygotowali organizatorzy w ramach Tygodnia Biblijnego?

- Przede wszystkim przygotowali pierwszy zeszyt „Przeglądu Biblijnego”, który zawiera dość szeroki materiał o charakterze zarówno katechetycznym, homiletycznym jak i formacyjnym. „Przegląd Biblijny” jest właściwie biuletynem Dzieła Biblijnego.
Myślę, że rzeczą interesującą, którą możemy zaproponować uczestnikom, jest materiał do maratonu biblijnego oraz krąg biblijny, który można przeprowadzać w rodzinach.
Do zeszytu dołączyliśmy płytę CD, która zawiera pięć prezentacji dotyczących osoby św. Pawła.

- Będzie również wystawa grafik biblijnych?

- Wystawa grafik biblijnych jest to inicjatywa, która pojawiła się nie tylko w kręgach Dzieła Biblijnego. Zachęcała nas do tego Barbara Skoczylas-Stadnik, pracownik muzeum w Kamiennej Górze. I właśnie z tego muzeum jak i z muzeum w Jaworze zaczerpnęliśmy grafiki. Oczywiście, nie będą to oryginalne grafiki, bo nie możemy sobie pozwolić, aby uszkodzić tak cenne dokumenty, ale będą to ich wierne kopie.
Wystawy będą miały miejsce w Jeleniej Górze w parafii Matki Bożej Miłosierdzia oraz w Seminarium Duchownym w Legnicy.

- Kiedy rozpoczyna się Tydzień Biblijny i czy będzie uroczyste rozpoczęcie?

- Tydzień Biblijny rozpoczyna się w III niedzielę wielkanocną, a więc 26 kwietnia, uroczystym nabożeństwem Słowa Bożego w katedrze legnickiej o godz. 17.00. Zakończy maratonem biblijnym w sobotę przed IV niedzielą wielkanocną, który będzie miał miejsce w kościele św. Jacka w Legnicy. Będzie to - poprzedzone krótkim wstępem - czytanie Listów św. Pawła w godz. od 9.30 do 15.00

- Czy znaleźli się chętni do czytania Pisma Świętego?

- Chętni już są. Młodzież akademicka z naszych legnickich uczelni dopytuje się o ten maraton, członkowie Dzieła Biblijnego, jak również katecheci zgłaszają swój udział do czytania Listów św. Pawła w ramach maratonu. Ale zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się do udziału w tym biblijnym maratonie. Przygotowana jest lista i tam można wpisać się na określaną godzinę, o której komu będzie wygodnie.

- Każdy dostanie wybrany fragment Pisma Świętego do czytania?

- Nie, to będzie czytanie bez przygotowania. Więc tam gdzie poprzednik skończy, następny zaczyna. Zatem nie będzie to jakieś przygotowane artystycznie czytanie. Będzie to po prostu lektura Pisma Świętego.

Chętnych do wzięcia udziału w maratonie biblijnym prosimy o zgłoszenie osobiście u moderatora diecezjalnego Dzieła Biblijnego, ks. dra Sławomira Stasiaka, bądź drogą elektroniczną na adres moderatora diecezjalnego: gimel@poczta.onet.pl.

ZMIANA TERMINU KONCERTU

2019-01-17 07:23

red

UWAGA!!!
ZMIANA TERMINU KONCERTU NA JASNEJ GÓRZE

W związku z żałobą narodową, którą ogłosił Prezydent RP Andrzej Duda, informujemy, że planowany na 18 stycznia 2019 r. w Bazylice Jasnogórskiej koncert kolędowo-pastorałkowy pt.: „Przekażcie sobie znak pokoju”, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej,
odbędzie się 1 lutego 2019 r. (piątek) o godz. 19.00 w Bazylice Jasnogórskiej.

Za zmianę przepraszamy i serdecznie zapraszamy w nowym terminie.

Lidia Dudkiewicz
Redaktor Naczelna „Niedzieli”
oraz Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Papież do włoskich policjantów: dbajcie o korzenie cywilizacji

2019-01-17 20:48

vaticannews / Watykan (KAI)

Papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami włoskiej policji, której funkcjonariusze pracują na placu św. Piotra oraz w okolicach Watykanu. Podziękował za codzienną służbę na rzecz Stolicy Apostolskiej oraz przybywających do Watykanu pielgrzymów.

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty nawiązał do niedawnych świąt Bożego Narodzenia. Przyjście Chrystusa objawia nam szczególną bliskość Boga w stosunku do człowieka oraz przeogromną miłość, jaką otacza ludzi. Ta obecność nadaje sens życiu oraz ożywia nadzieję, pomagając sięgać spojrzeniem poza codzienne trudności. Równocześnie pobudza do miłości, do tworzenia relacji w duchu braterstwa oraz miłosierdzia, szczególnie z osobami, które cierpią z powodu choroby, opuszczenia oraz marginalizacji. Ta postawa bliskości wobec ludzi jest charakterystyczna dla waszej pracy – podkreślił Ojciec Święty.

"Dziękuję za waszą cenną pracę związaną z nadzorem oraz utrzymaniem porządku wśród pielgrzymów i turystów, którzy ze wszystkich stron świata przybywają do Bazyliki św. Piotra. Mają przez to ułatwioną możliwość nawiedzenia tego miejsca. Wasza kompetencja i mądrość w reagowaniu na różne sytuacje, również te najtrudniejsze są powszechnie cenione. Za to również osobiście chciałbym wyrazić wam uznanie. Bardzo dziękuję za wasz profesjonalizm i waszą hojność! Zachęcam was – kontynuował Franciszek – do wytrwałości w tym oraz wypracowywania jeszcze lepszego stylu działania, aby przyjąć wszystkich z wielką cierpliwością i współczuciem, także w tych wszystkich chwilach, kiedy odczuwacie zmęczenie oraz ciężar trudnych sytuacji".

Papież wspomniał także o codziennej służbie funkcjonariuszy w dzień i w nocy na placu św. Piotra oraz innych przyległościach watykańskich. Wyraził podziw dla ich dyspozycyjności oraz ducha ofiarności. Podkreślił również skuteczną współpracę policji podczas swoich wizyt w parafiach oraz innych wspólnotach Rzymu oraz podczas podróży na terytorium Włoch.

Ojciec Święty poprosił także obecnych, aby starali się strzec korzeni kulturowych Rzymu i Włoch. Ponieważ, jak mówił dalej, cywilizacji tej grozi wykorzenienie. „A wiemy dobrze, że bez korzeni nie można wzrastać. Korzenie są źródłem tożsamości. Nasza tożsamość jest dzisiejsza, ale czerpie z korzeni i jako taka powinna być przekazywana następnym pokoleniom” – dodał Ojciec Święty.

Na zakończenie Franciszek polecił wszystkich macierzyńskiemu wstawiennictwu Maryi, życząc, aby towarzyszyła im w pracy oraz wspierała ich rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem