Reklama

Pozwólcie odnaleźć się Chrystusowi!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bądźcie mocni wiarą i bądźcie świadkami Chrystusa - apelował do młodzieży zebranej w świdnickiej katedrze bp Adam Bałabuch. - Niech wasze świadectwo pomoże innym odnaleźć drogę, którą wskazuje Jezus Chrystus. Na to wezwanie odpowiedziało kilkuset młodych ludzi, którzy w sobotę, 4 kwietnia wzięli w swoje władanie Świdnicę: spotkali się na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży, podczas których, z właściwym swojemu wiekowi entuzjazmem i żywiołowością nieśli świadectwo wiary, wzbudzając zainteresowanie i aprobatę mieszkańców miasta.
- Najwięcej młodzieży przybyło ze Strzegomia, gdzie już wczoraj odbyły się warsztaty muzyczne, będące przygotowaniem do dzisiejszego święta, a także z Głuszycy i Jedliny Zdroju - wylicza ks. Krzysztof Iwaniszyn, diecezjalny duszpasterz młodzieży, inicjator i organizator sobotniego spotkania. - Jest też młodzież z Wałbrzycha, Świdnicy i praktycznie ze wszystkich miejscowości naszej diecezji.
Już przed godziną dziewiątą pierwsze grupy młodych ludzi zebrały się przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na świdnickim osiedlu Młodych, gdzie zaplanowany był początek spotkania. Wspólny śpiew i taniec towarzyszyły im od samego początku, pozwalając poczuć ducha religijnej wspólnoty. Wkrótce do zebranych dołączył wikariusz generalny diecezji świdnickiej bp Adam Bałabuch. W kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski uczestnicy spotkania mogli jeszcze wysłuchać specjalnego koncertu „Gorzkich żali” - tym razem w nietypowej, jazzowej aranżacji - któremu towarzyszył specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz choreograficzny z chorągwiami. Podniosła atmosfera pozwoliła przejść zebranym od radości i entuzjazmu, towarzyszącym pierwszym chwilom obchodów, do refleksji i zadumy nad misterium Męki Pańskiej. Koncert stał się swoistym wprowadzeniem do kolejnego punktu programu - procesji Drogi Krzyżowej, prowadzonej ulicami miasta, aż do świdnickiej katedry. Poszczególnym jej stacjom towarzyszyły rozważania na temat dylematów młodych ludzi - utraty wiary, pokus współczesnego świata, życiowych dramatów: narkotyków, alkoholizmu, samobójstw. Na czele procesji znajdował się duży drewniany krzyż - nieśli go na zmianę młodzież, klerycy, księża, siostry zakonne.
- Główną ideą i przesłaniem Dnia Młodzieży obchodzonego w naszej diecezji jest zachęcanie młodych chrześcijan do utożsamiania się z ukrzyżowanym Chrystusem - tłumaczy ks. Iwaniszyn. Prosiliśmy, aby wszyscy uczestnicy przynieśli na dzisiejszą Drogę Krzyżową własne krzyże, najlepiej samodzielnie wykonane podczas wielkopostnych rekolekcji. To nasz znak i nasze świadectwo, że przyznajemy się do naszej wiary, że nie wstydzimy się bycia uczniami Chrystusa.
Setki małych krzyży w uniesionych dłoniach, które pojawiły się na świdnickich ulicach, były najlepszym dowodem, że o wstydzie za własną wiarę nie ma mowy.
- Jeśli ktoś wstydzi się bycia chrześcijaninem, to stawia swoją wiarę pod znakiem zapytania. To po prostu nie ma sensu - uważa Anna Połeć ze Starych Bogaczowic. Na szczęście będąc tutaj nie jesteśmy wyjątkiem. Wielu naszych rówieśników wierzy i nie boi się tej wiary okazywać. Dla nas to wszystko jest naprawdę proste: jest Bóg, który oddaje nam się - żeby żyć, żeby zmagać się z codziennymi trudnościami. Dlatego trwamy przy Nim i nie oddalamy się od Niego.
- Jesteśmy tu, bo czujemy taką potrzebę - takie stwierdzenie można było usłyszeć od uczestników najczęściej. - Chciałyśmy się spotkać z innymi ludźmi, którzy myślą i czują to samo, co my - mówią Joanna Kopeć i Justyna Braściszewska, które do Świdnicy przyjechały z Piławy Górnej. Takie spotkania budują duchowo. Ale do udziału w nich nie da się nikogo namówić - to trzeba poczuć w sobie.
- Jestem ministrantem i lektorem, jest dla mnie zupełnie naturalne, że tu przyjechałem - dodaje Marek Strzyż ze Starych Bogaczowic. - Znajdujemy się na takim etapie życia, kiedy kształtuje się nasza osobowość. Wszystko, co się z nami stanie teraz, będzie fundamentem przyszłego, już dorosłego życia. Ciąży też na nas odpowiedzialność - jako chrześcijanie powinniśmy na co dzień pokazywać innym, jak wygląda nasza wiara.
- Dziś młodemu człowiekowi nie jest łatwo wierzyć. Współczesny świat skutecznie mu to utrudnia - wmawia się, że wiara to przeżytek, coś dla ludzi starszych, na pewno nie dla młodego nowoczesnego pokolenia - uważa ks. Iwaniszyn. W zamian za to proponuje się konsumpcyjny styl życia - narkotyki, alkohol, pornografię - pod pozorem dawania przyjemności raniąc serca. Tymczasem młodzież, tak jak wszyscy, potrzebuje Boga. Jeśli poczują w sercach pragnienie Boga i na nie odpowiedzą, to idąc do swoich przyjaciół i kolegów staną się świadkami Chrystusa. A nie ma chyba piękniejszego świadectwa, niż młodzi ludzie, którzy chcą i potrafią dzielić się swoją wiarą.
Kiedy procesja Drogi Krzyżowej dotarła do katedry, na zmęczonych, ale szczęśliwych uczestników czekał posiłek i chwila odpoczynku. O godzinie 15 rozpoczęła się Msza św. Koncelebrze przewodniczył bp Adam Bałabuch, który wygłosił też homilię. Nawiązał w niej do niedawnej rocznicy śmierci Jana Pawła II. - To przede wszystkim młodzi ludzie, których z Papieżem łączyła zawsze szczególna więź, zebrali się wówczas i modlili na Placu Świętego Piotra - wspominał bp Adam Bałabuch. Niebawem obchodzić będziemy także inną rocznicę, 30 lat upłynie od pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny. Wówczas spotkał się w Krakowie z młodzieżą i mówił im, że Chrystus jest tym, który dokonał przewrotu w rozumieniu ludzkiego życia. Jego krzyż stał się katedrą prawdy o Bogu i człowieku.
- Nie możemy zacieśniać życia do potrzeb materialnych, patrzeć na wszystko tylko poprzez ten pryzmat - przestrzegał Ksiądz Biskup. Na pierwszym miejscu powinien być zawsze wymiar duchowy. Człowiek jest sobą poprzez dojrzałość ducha i sumienia. Nie będzie dobrym światem świat, który duchem pogardza. Właściwy porządek świata, to taki, gdzie wartości ewangeliczne stoją na pierwszym miejscu. Pamiętajmy, że prawdziwe życie to nie samowola, ale życie w poszanowaniu Bożych praw oraz praw i godności drugiego człowieka.
- Pozwólcie odnaleźć się Chrystusowi - apelował bp Bałabuch. On i tylko On pozwoli wam mądrze przeżyć swoje życie, tak, aby żaden z was niczego nie żałował. Swoje życie możemy wygrać tylko z Chrystusem. Jakże wielu młodych ludzi, waszych rówieśników, zagubiło się, bo uznało, że lepiej pójść własną drogą. Wybrali łatwe i przyjemne życie, które prowadzi do bezsensu. Łatwo ulec pokusie odrzucenia Chrystusa, niezwykle trudno jednak potem na Jego drogę powrócić. Ochrońcie czystość waszych serc, pozwólcie by wypełniła was prawda, że Chrystus jest obok was. Niech On was prowadzi, niech wie o was wszystko. Bądźcie mocni waszą wiarą, bądźcie świadkami Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Rusza pilotaż programu "Edukacja z wojskiem"

2024-05-06 13:36

[ TEMATY ]

wojsko

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów "Edukacja z wojskiem". Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia, wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności oraz nauka bezpiecznego poruszania się w sieci, a także krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję