Reklama

Konflikty zbrojne

Intelektualista z Kijowa: Europa wraz z Ukrainą znajdują się w przełomowym momencie

Musimy mieć świadomość, że albo Europa się obroni wraz z Ukrainą i przetrwa, albo jej po prostu nie będzie - powiedział polskim dziennikarzom prof. Konstantyn Sigow, filozof polityki, jeden z najwybitniejszych ukraińskich intelektualistów prawosławnych. I ostrzegł: "A jeśli Rosja przełamie front na wschodniej Ukraine, to Europa musi liczyć się z kolejną falą kilku milionów uchodźców. Będą to uciekinierzy nie tylko z Ukrainy, ale także z Polski, Rumunii, z innych krajów sąsiadujących z Ukrainą. A to oznacza prawdziwą katastrofę humanitarną dla całej Europy".

2024-04-11 19:27

[ TEMATY ]

Europa

wojna na Ukrainie

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znajdujemy się na ziemi, która jest wciąż wolna, ale też mamy świadomość, że jesteśmy na jakiejś granicy - podkreśla prof. Sigow, dodając, że chodzi tu o granicę między dobrem a złem, między prawdą a kłamstwem. I o to właśnie - jego zdaniem - toczy się obecna wojna między Rosją a Ukrainą.

Nie wiedzieliśmy, czy dożyjemy do rana

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prof. Sigow podczas spotkania z grupą polskich dziennikarzy w podkijowskim Irpieniu - niewielkim mieście zniszczonym przez Rosjan w pierwszych dniach wojny - wspomina pierwsze dni po 24 lutego 2022 r. "Każdego wieczoru, gdy schodziliśmy do piwnicy, nie wiedzieliśmy, czy rano będziemy jeszcze wolni czy już pod rosyjską okupacją, nie wiedzieliśmy, czy przeżyjemy". Ale do pobliskiej Chotianiwki, czyli miejsca, gdzie mieszka wraz z rodziną, Rosjanie jednak nie doszli. "Ocaleliśmy dzięki temu, że została wysadzona zapora na rzece Irpień. Znaleźli się tacy mieszkańcy, a była to ich spontaniczna akcja, którzy wysadzili tamę, aby zalać szosę, którą szły rosyjskie wojska" - wspomina naukowiec.

Apel do Europy

Z naszego domu w Chotianiwce udzielałem wtedy bardzo wielu wywiadów różnym zagranicznym telewizjom. A kiedy wywiad ze mną przeprowadzała francuska telewizja, rozległy się strzały i wybuchy. Przerwałem rozmowę, tłumacząc, że muszę natychmiast zejść do schronu, bo mogę zginąć. W tym samym momencie rozległ się olbrzymi huk, a sąsiedni budynek został całkowicie zniszczony. Jedną z dziennikarek, z którą miałem najwięcej kontaktów, była Laure Mandeville z Francji. Dzwoniła do mnie przez cały ten okres - cztery miesiące - i nagrała rozmowy, które zostały później wydane w książce „Narodziny nowej Europy” [książkę wydał także Instytut Nowych Mediów po polsku].

I wówczas do mieszkańców Europy, i nieustannie teraz, jest to apel, aby wszystkie państwa Europy bardziej intensywnie włączyły się w opór, jaki stawia Ukraina przeciwko brutalnej napaści ze strony Rosji. W tym czasie Francja przewodniczyła Unii Europejskiej. Apelowałem więc by Francja, która ma arsenał jądrowy i świetną armię, stała się liderem tego oporu w Europie. Boleję jednak nad tym, że tak wiele czasu kraje Europy, w odróżnieniu od USA, potrzebowały, aby to zrozumieć. A przez ten czas przelane tak wiele krwi ukraińskiej i straciliśmy tak wielu cennych ludzi - mówi profesor.

Reklama

Przełomowy moment

Dziś nastał już czas, by Francja, Ukraina, Polska, kraje bałtyckie i inne państwa, zaczęły mówić tym samym głosem, mając poczucie, że czas działa na niekorzyść nie tylko Ukrainy, ale i nas wszystkich. Musimy mieć świadomość, że nic nie jest dane na zawsze i albo Europa się obroni wraz z Ukrainą i przetrwa, albo jej po prostu nie będzie. Bardzo ważne jest, aby Europejczycy zrozumieli, że Ukraińcy bronią demokracji i wolności na całym kontynencie. W interesie obywateli Europy jest zrozumienie, że Ukraińcy bronią ich przed najgorszym. Należy wyjaśnić wszystkim Europejczykom, że uczestnicząc w obronie Ukrainy, chronią swój dom. Bronią także przyszłości swoich dzieci, swoich krajów i pewnej stabilności mimo wszystko.

A jeśli Rosja przełamie front na wschodniej Ukrainie, to Europa musi liczyć się z kolejną falą kilku milionów uchodźców. Będą to uciekinierzy nie tylko z Ukrainy, ale także z Polski, z Rumunii, z innych krajów sąsiadujących z Ukrainą. A to oznacza prawdziwą katastrofę humanitarną dla całej Europy. Oznacza to, że fundusze, które Europa będzie musiała znaleźć, aby poradzić sobie z tym kryzysem, będą znacznie przewyższały te pieniądze, które należy zapewnić teraz na przykład na zakup pocisków, aby czeski plan zaopatrzenia dla frontu mógł zostać wdrożony tak szybko, jak to możliwe. Niedawno był w Kijowie przewodniczący Konferencji Biskupów Francuskich i zwrócił się stąd z apelem do krajów zachodnich o znacznie większą solidarność z Ukrainą.

Reklama

Zdaniem prof. Sigowa bardzo potrzebna jest świadomość, że po napaści Rosji na Ukrainę nastąpiła nowa era, w której Europa sama musi zadbać o swoje bezpieczeństwo, niezależnie od tego, czy ma amerykański parasol, czy nie. "Uważam, że być może z pewnym opóźnieniem, ale ta świadomość staje się coraz bardziej wyczuwalna. Pokazała to na przykład niedawna konferencja prasowa w Pradze, na której prezydenci Czech i Francji dali mocny sygnał, że Europa Środkowa i Zachód będą razem bronić naszych wspólnych interesów, bronić Ukrainy i razem z Ukraińcami iść ku pokonaniu agresora. To bardzo ważne sygnały. Biorąc pod uwagę, iż wynik jesiennych wyborów prezydenckich w USA jest wysoce niepewny, do tego, aby zbudować poważną europejską siłę wojskową, zostało zaledwie kilka miesięcy. Obawiam się, że po wyborach europejskich w czerwcu Europa może zrobić krok do tyłu i będzie to katastrofa" - ostrzega rozmówca polskich mediów.

Bardzo ważne jest, by chrześcijanie okazali męstwo, swoją odwagę, by innych zmobilizować do tego, aby tego czasu nie zmarnować. Często mam takie odczucie, że fabryki informacyjne, które produkują strach, są silniejsze od tych, które wytwarzają uzbrojenie niezbędne do obrony. Główną batalią w tej chwili jest walka duchowa, a nie tylko militarna. Każdy z nas może być Dawidem i skonfrontować się w takiej nierównej walce, jaką stoczył on z Goliatem. Jeśli Europa zostałaby pokonana, to los demokracji w XXI wieku byłby tragiczny. Wszyscy, w tym nasze dzieci i wnuki, albo będziemy żyć wśród ruin, albo będziemy cieszyć się bogactwem europejskiej kultury. Jest to wielkie wyzwanie, ale jest wciąż szansa na wygraną. I za to odpowiedzialne jest nasze pokolenie - podkreśla uczony.

Związek Ukrainy z Polską

Prof. Sigow uważa, że fundamentalne znaczenie ma związek Ukrainy i Polski. Przyznaje, że jako dyrektor znanego ukraińskiego wydawnictwa „Duch i litera” inspirował publikację wielu tłumaczeń z polskiego, m. in. Jana Pawła II, ks. Jozefa Tischnera i innych. Podkreśla jak ważne dla dzisiejszej Ukrainy jest doświadczenie Polski w walce o wolność. "Pamiętamy XIX-wieczne powstania, z których wywodzi się to znane hasło „Za wolność naszą i waszą”. Warto też byśmy pamiętali, co pisał Jerzy Giedroyć w paryskiej „Kulturze”, mianowicie, że solidarność wolnej Polski i wolnej Ukrainy jest absolutnym warunkiem ich niepodległości. - Aby hymny „Jeszcze Polska nie zginęła” i „Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola” brzmiały optymistycznie, musimy być razem - dodaje.

Reklama

Ekumenizm świadków

Prof. Sigow pytany o ekumeniczne kontakty poszczególnych wyznań i religii na Ukrainie ukazuje postać swego przyjaciela, nieżyjącego już prof. Igora Kozłowskiego, religioznawcy z Doniecka. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich w 2014 r. zbierał on swoich studentów z różnych konfesji i wspólnie wychodzili na ulice by modlić się o pokój. Dołączali się również duchowni różnych wyznań, w tym prawosławni. FSB zaaresztowało prof. Kozłowskiego w 2016 r. Przez dwa lata był więziony w Doniecku, gdzie był torturowany, a później przyjechał do Kijowa. Jednak nigdy nie mówił o torturach jakich doznał w więzieniu i o swoich problemach z sercem, które tam się zaczęły. Zmarł na ciężki zawał serca w sierpniu 2023 r. Prof. Sigow wspomina, że ceremonia pogrzebowa odbyła się w Michajłowskim monasterze a uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich Kościołów z Ukrainy, a także Żydzi, muzułmanie oraz buddyści. - Rzeczywisty dialog różnych wyznań na Ukrainie dokonuje się na poziomie takich właśnie świadków wiary - konstatuje profesor.

- Proszę, abyście zwrócili uwagę na twarz Igora Kozłowskiego, który po swoim odejściu zebrał przedstawicieli wszystkich wyznań i religii, co miało chyba miejsce po raz pierwszy w historii tego monasteru - podkreśla prof. Sigow, dodając, że jeden z obecnych tam metropolitów powiedział: „Ściany, które nas rozdzielają nie sięgają nieba. Na szczęście.”

Reklama

***

Profesor Konstantyn Sigow, znany ukraiński filozof i politolog, kieruje Centrum Europejskim na Narodowym Akademii Kijowsko-Mohylańskiej w Kijowie i jest dyrektorem wydawnictwa „Duch i Litera”, jednego z największych na Ukrainie.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przez modlitwą różańcową: niech szybko ustanie wojna!

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

Niech szybko ustanie wojna, która od dziesięcioleci szaleje w różnych częściach świata, a teraz wkroczyła także na kontynent europejski – modlił się papież Franciszek rozpoczynając w bazylice Matki Bożej Większej modlitwę różańcową w intencji pokoju na świecie.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej modlitwy:

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29

[ TEMATY ]

lotnictwo

samolot

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych po obu stronach żelaznej kurtyny trwały prace nad rozwojem samolotów odrzutowych dalekiego zasięgu. Jedną z pierwszych konstrukcji tego typu był sowiecki Iljuszyn Ił-62. Przeznaczony dla maksymalnie 195 pasażerów odrzutowiec został wprowadzony do służby w liniach Aerofłot w 1967 r. Wykorzystywano go do lotów transkontynentalnych oraz krajowych na najdalszych trasach, m.in. z Moskwy do Chabarowska i Władywostoku. W kolejnych latach wprowadzono zmodernizowaną wersję „M” z cichszymi silnikami. Iły i podobne do nich brytyjskie Vickersy VC10 (struktury były na tyle zbliżone, że podejrzewano Sowietów o kradzież technologii) charakteryzowały się wyjątkową konstrukcją. Obie maszyny posiadały aż cztery silniki na ogonie. W przypadku dużej awarii, np. pożaru jednego z silników, wszystkie pozostałe były narażone na szybkie zniszczenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję