Reklama

Aby pomagać dzieciom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misją szpitala jest promowanie zdrowia, leczenie i pielęgnowanie wszystkich potrzebujących dzieci” czytamy na stronie internetowej jednego z krakowskich szpitali. Piękne hasło, ale jak uwierzyć, że nie są to tylko puste słowa, w obliczu informacji o aferach, łapówkach i oszustwach w służbie zdrowia, jakimi zalewają nas media? Otóż można, a nawet trzeba w to wierzyć! Niech poniższy artykuł będzie dowodem na to, że wciąż istnieją oddani lekarze, którzy traktują swą pracę jak powołanie, a szpital jest miejscem, gdzie można ich spotkać.

Z życia szpitala

Kraków. Ulica Strzelecka 2. Duży budynek. Przed wejściem grupka palących i rozmawiających mężczyzn - to zapewne tatusiowie. W środku kolejka w poczekalni, gwar. Pogoda taka, że dużo dzieci choruje. Gdzieś obok przemyka rodzina: tata, mama i niesiony przez nią malec. Na ich twarzach maluje się uśmiech. Spiesznym krokiem wychodzą ze szpitala. Wreszcie są w komplecie! Tata niesie sześć wyładowanych po brzegi wielkich toreb, z których wystają misie, kawałek gry planszowej, samochód, klocki. Mama przyciska do serca malucha. Wygląda on zupełnie jak miniaturowy bramkarz drużyny hokejowej... Spod ogromnego kombinezonu, którym został szczelnie opakowany, nie wystaje mu nawet nosek, więc można się tylko domyślać, że on rzeczywiście jest w środku... Oczy rodziców, pełne radości, zdradzają wzruszenie…
Od ponad 130 lat w murach tego budynku rozgrywają się podobne sceny. Bo od tylu już lat Dziecięcy Szpital św. Ludwika, o którym mowa, stoi otworem dla każdego małego pacjenta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

133 lata temu…

W 1876 r. w Krakowie prof. Maciej Leon Jakubowski, ojciec polskiej pediatrii, założył pierwszy dziecięcy szpital w Polsce. Był on zarazem jednym z trzech pierwszych szpitali dziecięcych w Europie. Od początku swej działalności po dziś dzień przeznaczony tylko i wyłącznie dla małych pacjentów. Jego budowa zajęła niespełna 2 lata. W pierwszym okresie pracy dysponował 72 łóżkami (dziś jest ich 125). Powstanie szpitala w tak krótkim czasie możliwe było dzięki pomocy fundatorów. Wśród nich największe sumy przekazały księżna Marcelina Czartoryska oraz Anna Helclowa, ta sama, która wraz z mężem powołała do istnienia Dom Pomocy Społecznej na Nowym Kleparzu.
Druga z nich przekazując swe pieniądze na szpital miała mieć tylko jedną prośbę. Zapragnęła, aby nosił on imię św. Ludwika - na cześć jej nieżyjącego już męża Ludwika Helcla, którego wielkie serce pragnęła w ten sposób uczcić. Prośba jej została spełniona.
I tak Szpital św. Ludwika stał się kolebką polskiej pediatrii. Od początku działalności pomógł setkom tysięcy dzieci. W jego murach zdobywało doświadczenie i pracowało wielu najwybitniejszych pediatrów. Z zespołu lekarzy tegoż szpitala wyłonił się także trzon specjalistów Instytutu Pediatrii w Prokocimiu.
Dziś Szpital św. Ludwika posiada m.in. jedyny w Małopolsce oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrywanie zaburzeń i jak najwcześniejsze podjęcie leczenia, które zapobiega rozwojowi i utrwalaniu się choroby. Oddział przyjmuje pacjentów z całej południowej Polski.

Reklama

Narodziny Fundacji

17 lat temu z inicjatywy 24 lekarzy pracujących w Szpitalu św. Ludwika powołana została Fundacja „Zdrowie Dziecka”, która wspomaga placówkę i jego małych pacjentów.
Ewa Korczyńska, prezes fundacji podkreśla, że wypracowany przez lata charakter tego miejsca i poświęcenie personelu sprawiają, że członkowie fundacji i zespół szpitala od lat pozostają w ścisłym kontakcie. Żywo współpracują na rzecz małych pacjentów, którym są naprawdę oddani. Na dowód tego pani Ewa wspomina tegoroczne spotkanie opłatkowe pracowników szpitala. Jedna z lekarek podczas składania życzeń powiedziała jej, że ma pod opieką dziecko w ciężkim stanie, które nie rokuje dobrze. I myśl o nim przesłania jej radość tego świętowania…
Szpital św. Ludwika jest stosunkowo niewielki, dlatego żaden pacjent nie jest tu anonimowy. Placówka otwarta jest każdego dnia o każdej porze i każde dziecko uzyska tu pomoc.

Reklama

Kompetentny personel

Fundacja „Zdrowie Dziecka” powstała jako organizacja działająca tylko i wyłącznie na rzecz Szpitala św. Ludwika. Zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji tych, którzy dbają o zdrowie, a nierzadko ratują życie małym pacjentom. Fundacja pomaga więc w organizacji szkoleń dla pracowników, propaguje uczestnictwo w sympozjach, zjazdach i konferencjach kadr medycznych w kraju i poza jego granicami. Ale jej celem jest także zwiększanie dostępności najnowszych metod diagnostycznych i leczniczych oraz realizowanie konkretnych, doraźnych potrzeb szpitala.
Ostatnią inicjatywą jest zbieranie funduszy na gastroskop pediatryczny, który pozwoli badać dziecięce brzuszki. Koszt takiego sprzętu wynosi 300 tys. złotych.
Dodatkowo w tym roku fundacja chce położyć szczególny nacisk na pozyskanie wolontariuszy do pracy społecznej na jej rzecz. Do współpracy gorąco zaprasza głównie uczniów i studentów, którzy chcieliby pomóc chorym dzieciom.

Służba artystów i lekarzy

Potrzebne pieniądze fundacja stara się pozyskać w bardzo różny sposób. W ubiegłych latach były organizowane aukcje dzieł sztuk, i które gromadziły wielu ludzi. Licytację zupełnie za darmo prowadził Marcin Daniec: - Nikt tak jak on nie potrafi pozyskać takich sum pieniędzy za prace, które często nie mają większych walorów artystycznych - mówi z uśmiechem pani Ewa.
Oprócz niego wiele innych znanych osób okazało chęć pomocy szpitalowi, wspierając swymi talentami najmłodszych. Wśród nich byli znani artyści: Ryszard Rynkowski, Edyta Geppert, Andrzej Sikorowski, Jacek Wójcicki, Marta Bizoń czy Alicja Majewska. - Kilka lat temu - wspomina Ewa Korczyńska - przyjechał nawet zespół muzyki poważnej złożony z lekarzy pediatrów z Niemiec. Ich koncert odbył się w krypcie klasztoru Ojców. Dominikanów.

Reklama

„Dobra diagnoza - zdrowe dzieciństwo”

Fundacja na wiele sposobów próbuje dotrzeć do ludzi. Zdaje sobie sprawę z potęgi reklamy i mediów. W 2007 r., dzięki wielkiej pomocy Agencji Reklamowej S4 zorganizowała kampanię społeczną pod hasłem: „Dobra diagnoza - zdrowe dzieciństwo”, która miała na celu zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na znaczenie wczesnej i specjalistycznej diagnozy, niepozwalającej na rozwój choroby dziecka.

W imię wyższych celów

Prezes fundacji wyznaje zasadę, że jeśli człowiek czegoś naprawdę bardzo chce i bardzo się do tego przyłoży, to potrafi. A pukać i prosić w imię wyższych celów jest łatwiej.
Pani Ewa wspomina, że nieraz dzwoniła do osób, o których wiedziała, że mogą się podzielić swoimi pieniędzmi z dziećmi. Słysząc w słuchawce złowrogie „czego?!”, odpowiadała z uśmiechem „pieniędzy!”. Tą drogą także udało się pozyskać tak bardzo potrzebne fundusze.
Kiedyś natomiast to do pani Ewy zadzwoniło małżeństwo, które po przeczytaniu ogłoszenia w prasie o potrzebie pieniędzy na łóżka szpitalne dla dzieci (cena jednego z nich waha się od 2 do kilkunastu tys. zł), postanowiło, że woli zakupić dla szpitala takie właśnie łóżko, niż wydać pieniądze na jakieś inne, nieistotne rzeczy.

1% z potrzeby serca

Od 2009 r., po długich 2 latach starań, Fundacja „Zdrowie Dziecka” otrzymała status organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że od tego roku podatnicy, czyli my wszyscy, możemy przekazać 1% podatku dla tejże Fundacji i wspomóc rozwój Dziecięcego Szpitala św. Ludwika w Krakowie.
- 1% oddany tej fundacji nie będzie zmarnowany - podkreśla prezes Korczyńska - bo pomożemy dzieciom i personelowi, który dba o ich zdrowie i życie. Pamiętajmy - dodaje - że szpitalna aparatura nie służy jednemu dziecku, ale wielu, i to na wiele lat.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Papiestwo na rzecz pokoju - źródła współczesnej integracji europejskiej

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas porannego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim podkreślał, że to bardzo ważny i symboliczny dzień.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję