Reklama

Doświadczać piękna wspólnoty

Niedziela przemyska 5/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Bóg daje człowiekowi wiele okazji do umocnienia wiary i pogłębienia życia duchowego. Stawia na jego drodze ludzi, którzy pozwolą mu pójść za Chrystusem, cieszyć się synostwem Bożym oraz doświadczyć piękna wspólnoty chrześcijańskiej. Szczególnie ważna dla każdego chrześcijanina jest wspólnota parafialna. W niej rozwija się wiara, tu człowiek pogłębia relację z Bogiem oraz spotyka się z Jezusem. Parafia to wspólnota eucharystyczna, ośrodek życia liturgicznego rodzin chrześcijańskich oraz główne miejsce katechezy dzieci i dorosłych. Szczególnym czasem w parafii są rekolekcje - kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, nauki rekolekcyjne oraz spowiedź.
Rekolekcje to święty czas, czas szczególnego działania Pana Boga, czas obfitego błogosławieństwa. Człowiek nie wie, co Pan Bóg dla niego przygotował, ale skoro zaprasza go na rekolekcje, to powinien ufać, że jest to zgodne z wolą Bożą, aby pomimo braku czasu oraz licznych obowiązków domowych i zawodowych, te rekolekcje przeżył. Rekolekcje dają nadzieję, radość oraz optymizm na drodze życia chrześcijańskiego. O znaczeniu rekolekcji przypomniał Papież Benedykt XVI, w audycji Radia Watykańskiego, 9 grudnia ub.r., mówiąc: „W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie. Bardzo odpowiednim miejscem dla takiego doświadczenia duchowego są rekolekcje”.
Niewątpliwie ważnym wydarzeniem roku liturgicznego 2008/2009, w parafii pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie, stały się rekolekcje ewangelizacyjne. Myśl o ich zorganizowaniu zrodziła się w z kręgu Domowego Kościoła na początku 2006 r., kiełkowała długo, była wielokrotnie omawiana z księżmi duszpasterzami, ale przede wszystkim powierzana Bogu w modlitwach. Obawiano się o wiele spraw. Czy podoła się trudom zorganizowania rekolekcji? Czy są one w dzisiejszych czasach jeszcze komuś potrzebne? Czy w ogóle ktoś na nie przyjdzie? I w końcu - czy będą one owocne dla ewentualnych uczestników? Jednak, co niemożliwe lub trudne dla ludzi, możliwe jest dla Boga. Postanowiono, że rekolekcje odbędą się w okresie Adwentu 2008 r. Wokół idei rekolekcji udało zebrać się wielu parafian - ludzi dobrej woli, którzy wraz z duszpasterzami (proboszcz ks. Krzysztof Mijal oraz ks. Andrzej Socha) zorganizowali je. Podczas przygotowań wielokrotnie podawano informację o rekolekcjach w gazetce parafialnej, rozwieszono banery i plakaty, parafianie mieli okazję wysłuchać świadectwa państwa Marii i Andrzeja Koziołów o ich uczestnictwie przed laty w rekolekcjach ewangelizacyjnych, a przede wszystkim - rozniesiono do każdego domu i mieszkania w parafii imienne zaproszenie do uczestnictwa. Wielkim błogosławieństwem okazało się dosyć łatwe pozyskanie sponsorów i ofiarodawców, którzy przez pomoc finansową lub dary rzeczowe, przyczynili się do dzieła rekolekcji. Przez cały okres przygotowań atmosfera była wspaniała, a wielu parafian wspierało księży duszpasterzy i organizatorów słowami ciepłej zachęty.
Rekolekcje rozpoczęły się w budynku bardzo gościnnej Szkoły Podstawowej nr 8 w piątek, 5 grudnia ub.r., pod hasłem: „Oto stoję u drzwi i kołaczę, jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną” (Ap 3, 20). Oto świadectwo o świętym czasie rekolekcji pani Alicji Niepokój, parafianki, jednej z uczestniczek:
„Jezus kolejny raz zakołatał do drzwi serc ludzkich w dniach 05-07 grudnia 2008 r., w czasie rekolekcji ewangelizacyjnych, których gospodarzem była parafia pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie. W czasie trzydniowych rekolekcji - mających na celu pogłębienie i umocnienie wiary - wspólnotę rekolekcyjną tworzyło ponad 250 osób, nie tylko z terenu archidiecezji przemyskiej.
Wspaniałych przeżyć dostarczyło przybyłym słowo Boże głoszone przez ks. Marka Zajdla - proboszcza parafii w Rymanowie Zdroju i ks. Janusza Zajdla - wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krośnie. Współprowadzącymi rekolekcje byli państwo Ewa i Antoni Zarzyccy z Sanoka. Codzienne konferencje na tematy bliskie każdemu chrześcijaninowi skłaniały uczestników rekolekcji do zastanowienia się nad życiem, jego sensem i sposobem traktowania drugiego człowieka. Przypomniały wielu ludziom oczywiste - jakby się zdawało - prawdy naszej wiary: miłość Boga, Jego troskę o każdego człowieka oraz wspaniały prezent, jaki Bóg podarował każdemu człowiekowi - wolną wolę, możliwość wyboru drogi życiowej. Wspaniałe słowa Księdza Marka - odarte z górnolotnych i oratorskich sformułowań, często rażąco bezpośrednie i dlatego uderzająco prawdziwe, trafiały prosto do serc i umysłów zgromadzonych wiernych. Nastrój zadumy potęgowała dodatkowo oprawa muzyczna, zarówno podczas Mszy św., jak i konferencji, przygotowana przez panią Marzenę Grochmal z Korczyny. Pięknie prowadzone medytacje, przez piosenki o miłości Boga i Jego dziełach, stanowiły uzupełnienie słów kapłana, były okazją do wyciszenia się, zwolnienia biegu, a na niejednej twarzy wywołały łzy wzruszenia. Nie zabrakło i radosnych akcentów, m. in. w formie pogodnego wieczoru sobotniego, kiedy wspólnie bawiono się przy radosnych piosenkach oazowych, a wszystkie grzeczne dzieci odwiedził Święty Mikołaj, obdarowując je słodyczami.
Podczas konferencji poruszono temat czterech praw życia duchowego, a jego rozwinięcie stanowiły rozmowy ewangeliczne w mniejszych grupach, w murach Szkoły Podstawowej nr 8 na Zawodziu. Dodatkowo wspólne posiłki, zapewnione przez organizatorów, były doskonałą okazją do wymiany opinii, sposobów radzenia sobie z problemami życiowymi, rozwiązywania konfliktów w rodzinie i w życiu codziennym, zawsze w oparciu o Biblię i naukę Jezusa. Wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem w ostatnim dniu rekolekcji ewangelizacyjnych były świadectwa osób uzależnionych od alkoholu, które przeszły ciężką drogę wyzwolenia z pomocą Ducha Świętego i zachęciły obecnych do wstąpienia na drogę trzeźwości. Można to było uczynić przez włączenie się do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, podpisując deklaracje, złożone następnie w uroczystej procesji jako dary serca na niedzielnej Eucharystii, będącej zwieńczeniem rekolekcji. Deklarację można było ofiarować za pomyślne wyjście nie tylko z nałogu alkoholowego, ale również z każdej innej formy uzależnienia, stanowiącej zniewolenie człowieka i przeszkodę w relacjach z Bogiem i bliskimi”.
Niesamowite przeżycia podczas rekolekcji zostaną we wszystkich ich uczestnikach, a miejmy nadzieję, że duchowe owoce będą widoczne jeszcze długo po ich zakończeniu. Wszyscy mogą czuć się zaproszeni na podobne spotkania, dające zarówno duchową odnowę wiary, jak i możliwość spotkania z Bogiem oraz wspaniałymi ludźmi, którzy go kochają i zawierzyli mu swoje życie. Od nas tylko zależy, czy otworzymy drzwi kołaczącemu Bogu i zaprosimy go do naszego domu i codziennego życia. Ufamy, że rekolekcje ewangelizacyjne w parafii pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Częstochowskiej w Krośnie zasiały ziarno miłości w sercach uczestników oraz wydadzą plon mocnej wiary. Rozpoczęły one w naszej parafii rok liturgiczny ogłoszony pod hasłem: „Otoczmy troską życie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

[ TEMATY ]

św. Józef

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

1 maja 1955 roku zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Środa, 1 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję