Reklama

Parafia żyjąca Biblią

Niedziela płocka 5/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafię pw. Świętych Piotra i Pawła w Radzyminie czytelnicy „Niedzieli” znają choćby z dwóch powodów: ostatnio pisaliśmy o niej przy okazji maratonu biblijnego, który odbył się tam na początku maja ub.r., oraz przedstawiając świątynie jubileuszowe w Roku św. Pawła. Okazją, by zaprezentować ją szerzej, jest także wizytacja kanoniczna, którą odbył tam bp Roman Marcinkowski 19 października ub.r.

Nieco historii

Bp Ścibor z Radzymina erygował tu parafię w 1390 r. Na miejscu dotychczasowego drewnianego kościoła wzniesiono w latach 1381-90, z fundacji tegoż biskupa, murowaną z cegły świątynię pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła. Obecna została zbudowana w pierwszej połowie XVI wieku, zaś w latach 1763-67 jako bardzo zniszczoną przebudowano ją. Dokonał tego właściciel Radzymina Grzegorz Smoleński, kanonik płocki.
Kościół był restaurowany w latach 1865-67 staraniem proboszcza ks. Stanisława Załęckiego, zaś w latach 1905-08 został powiększony i przekształcony w stylu neobarokowym. Konsekracji w 1907 r. dokonał bp Apolinary Wnukowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterstwo

„Parafia nasza, licząca 1900 osób, jest typowo rolnicza, a mieszkańcy pracowici” - mówi proboszcz ks. kan. Ryszard Kruszewski. Wiele osób mieszka tu, ale do pracy dojeżdża do Warszawy.
Na niedzielne Msze św. systematycznie uczęszcza ok. 30% parafian, wielu przystępuje do sakramentu pokuty, Komunii św. Duża grupa osób starszych i chorych przyjmuje sakrament chorych podczas rekolekcji wielkopostnych, proboszcz udziela go też na każde wezwanie.
Dobrą frekwencją cieszą się rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Proboszcza cieszy bardzo dużo rodzin związanych z Kościołem i z Bogiem, choć - jak mówi - są i takie, które znają kościół tylko z racji I Komunii św. dziecka, chrztu czy pogrzebu. W parafii jest kilka rodzin, które nie chcą zawrzeć sakramentalnego małżeństwa, choć nie mają przeszkód kanonicznych. „Laickie wpływy w społeczeństwie mają też swoje echa w naszej społeczności: zaniedbanie udziału we Mszy św., młodzi ludzie niekiedy mieszkają razem przy aprobacie rodziców, pewna liczba osób jest uzależniona od alkoholu” - mówi ksiądz proboszcz, ale dostrzega przede wszystkim dobro, mówiąc o swoich parafianach, że „ogromna większość to ludzie życzliwi, solidnie i bez rozgłosu realizujący swoje życiowe powołania w jedności z Bogiem i Kościołem”.
Każdego roku są organizowane jubileusze 25- i 50-lecia zawarcia małżeństwa. W Roku św. Pawła kościół został ogłoszony przez Biskupa Płockiego świątynią jubileuszową, dlatego każdego 29. dnia miesiąca odbywa się tu uroczysta adoracja Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy do Apostoła Narodów. Co miesiąc parafianie mogą medytować myśl św. Pawła: chętni losują w kościele jedno zdanie z jego Listów, by rozważać je jako „słowo życia” przez cały miesiąc.

Reklama

Wspólnota wspólnot: grupy parafialne

W skład parafialnej rady duszpastersko-gospodarczej wchodzą przedstawiciele każdej wsi z parafii. Akcja Katolicka w parafii gromadzi 12 członków. We współpracy z księdzem proboszczem i innymi organizacjami od szeregu lat prowadzi akcję obdarowywania dzieci z rodzin potrzebujących pomocy paczkami świątecznymi (średnio co roku ok. 20-30 paczek). Członkowie Akcji bardzo zaangażowali się w maraton biblijny, przeprowadzony w parafii w maju ub.r. (został przeczytany cały Nowy Testament, Pieśń nad pieśniami i Psalmy), co roku angażują się także w organizację parafialnych dożynek, związanych z odpustem Matki Bożej Częstochowskiej.
W parafii działa 5 kół Żywego Różańca, z których 2 (w Radzyminie i w Wichorowie) powstały w ogłoszonym przez Jana Pawła II Roku Różańca Świętego (2004).
Służba liturgiczna to 32 ministrantów. Najmłodsi z nich w ub.r. przystąpili do I Komunii św., a dwóch najstarszych założyło już rodziny. 18 osób liczy grupa lektorów, którzy systematycznie podczas wszystkich Mszy św. i nabożeństw w ramach ustalonych dyżurów czytają Słowo Boże i wezwania modlitwy wiernych.
Najliczniejszą grupą parafialną, bo liczącą w pełnym składzie aż 130 osób, jest asysta procesyjna. Co roku w 1. niedzielę października, która kończy okres procesji, jest sprawowana Msza św. dziękczynno-błagalna w intencji całej asysty i jej zmarłych członków.
W parafii działa poradnictwo rodzinne, które poza doradzaniem narzeczonym popularyzuje też - we współpracy z księdzem proboszczem - duchową adopcję dziecka poczętego.
Z parafią współpracują nauczyciele i uczniowie szkół: leżącej na terenie parafii Szkoły Podstawowej w Radzyminku oraz Szkoły Podstawowej w Siedlinie, do której także uczęszczają dzieci z terenu parafii. Dzieci biorą udział w konkursach, przygotowują uroczystości parafialne i szkolne, jasełka, misteria wielkanocne, a przed uroczystością Wszystkich Świętych porządkują opuszczone groby na cmentarzu w Radzyminie. W parafii działa także Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Młodzi „misjonarze” modlą się za pracujących na misjach oraz ludzi żyjących w krajach misyjnych. Czytają „Świat Misyjny”, uczestniczą w konkursach, w spotkaniach z misjonarzami z Kamerunu, Peru i Rosji. Przygotowują oprawę Mszy św. z okazji niedzieli misyjnej, a także inne nabożeństwa, np. Różaniec czy Drogę Krzyżową. Przybliżają innym tematykę misji przez programy słowno-muzyczne, np. o patronce misji św. Teresie z Lisieux. Wspomagają materialnie potrzebujących z krajów misyjnych, ofiarując drobne pieniądze, sprzedając palemki, organizując loterie, składając dar dzieci pierwszokomunijnych, uczestnicząc w programie adopcji serca.

Reklama

Dokonania materialne

Życie parafii to także troska o jej dobra materialne. Parafianie radzymińscy o tej stronie swojej działalności mogą mówić z dumą. W latach 2002-07 wykonano wiele prac: w kościele założono alarm, wykonano sejf na naczynia liturgiczne, zakupiono nowy wzmacniacz i trzy mikrofony, dokonano renowacji dwóch feretronów, wykonano złocenie monstrancji, zaś do okien w zakrystii wstawiono kraty. Uporządkowano teren wokół posesji parafialnej i pomalowano ogrodzenie.
Na kościele częściowo wymieniono więźbę dachową, zaś całą więźbę zabezpieczono chemicznie. Ocieplono dach oraz wymieniono w całości starą dachówkę na nową. Wykonano nowe drzwi zewnętrzne do kościoła, siedzenia na ławkach ocieplono wykładziną. Wykonano nową instalację elektryczną zewnętrzną przy kościele i wyremontowano instalację odgromową. Zakupiono przenośne nagłośnienie. Częściowo zbito tynki zewnętrzne na kościele, wykonano odprowadzenie wody, pozostałe tynki oczyszczono i wzmocniono oraz pomalowano cały kościół na zewnątrz. Zostało założone ogrzewanie promiennikami elektrycznymi. Wokół kościoła oraz do plebanii powstał nowy chodnik z kostki granitowej. Teren przy kościele wyrównano, odnowiono też słupy przy bramach. Zakonserwowano drewnianą dzwonnicę oraz zabytkowy krzyż.
Na plebanii wymieniono okna, drzwi, wstawiono nowy piec centralnego ogrzewania. W domu parafialnym dokonano niezbędnych remontów, wymiany okien i drzwi. Nadto kupiono do kościoła rzutnik pieśni, ekran, obrusy, alby, ornaty, kapę, a dla wszystkich ministrantów białe alby.
Powstała pamiątkowa tablica, upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II. Na cmentarzu grzebalnym wykonano nową bramę wjazdową, odnowiono starą oraz wykonano nowy chodnik. Przy kościele i cmentarzu sumptem władz gminnych powstały parkingi dla samochodów.
Do sukcesów można zaliczyć także wydanie w formie książkowej dziejów parafii. „Prace zostały sfinansowane przede wszystkim z ofiar naszych parafian, nadto otrzymaliśmy wsparcie z Diecezjalnego Funduszu Budowy Kościołów i od władz państwowych” - mówi ksiądz proboszcz.

Przebieg wizytacji

Wizyta pasterska rozpoczęła się Mszą św. z udziałem dzieci, której przewodniczył bp Roman. Przed rozpoczęciem Eucharystii katechetka oraz grupy dziecięce składały sprawozdania ze swojej działalności. Pozostałe grupy parafialne mówiły o swej działalności przed Mszą św. ingresową, wtedy również swoje sprawozdanie złożył ksiądz proboszcz. Podczas liturgii Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej młodzieży. Także w Radzyminie - podobnie jak podczas wizytacji w innych parafiach - bp Roman udał się wraz z wiernymi na cmentarz parafialny, by modlić się za zmarłych.

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminie

Patron parafii: św. Piotr i św. Paweł, Apostołowie
Tytuł kościoła: Kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła
Dekanat: płoński
Terytorium parafii: Beszyno, Bogusławice, Cempkowo, Cholewy, Jeżewo, Michałowo, Radzymin, Radzyminek, Skrzynki, Stachowo, Wichorowo, Woźniki, Wroninko, Wronino, Wróblewo
Proboszcz parafii: ks. kan. Ryszard Kruszewski
Katechetka: Katarzyna Żochowska
Organista: Sławomir Skibiński
Zakrystian: Adam Paładiczuk
Msze św. w niedzielę: godz. 9, 10.30, 12

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego to dla Ministerstwa Zdrowia realizacja planu B na zwiększenie dostępności do "antykoncepcji awaryjnej".

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

2024-04-30 15:02

[ TEMATY ]

aborcja

ONZ

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Magdalena Pijewska

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przypomniał, że trzy dekady temu zajęto się w Kairze pilnymi kwestiami związanymi z populacją i rozwojem, uznając kluczowe znaczenie zapewnienia dobrobytu jednostek i rodzin. Był to ważny kamień milowy w zrozumieniu relacji między populacją a rozwojem. Abp Caccia zauważył, że deklaracja przedstawiała ludzi nie jako przeszkodę w rozwoju, ale stawiała w centrum troskę o zrównoważony rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Z jednej strony nabożeństwa majowe w mojej parafii będą odbywać się w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i taka formuła będzie od poniedziałku do soboty. Natomiast niedziela jest takim szczególnym dniem, kiedy jako wspólnota będziemy chcieli pójść pod nasze kapliczki maryjne– zaznacza ks. Tabaka, dodając: - Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie. Oprócz podtrzymania tej pięknej staropolskiej tradycji, chcemy też podkreślić, że mamy takie miejsca kultu w naszej parafii, które są i o nie należy dbać.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję